Summer 2017 Fixtures 

Date

Meeting

Opposition/Notes

Venue

Coach Time

Report/Results

 

Sun 2nd Apr

Danny Mullane Chelmsford Open

 Individual Entry

Chelmsford

 

 

 

Sun 9th Apr

Havering AC Spring Warm Up Open

 Individual Entry

HORNCHURCH

 

 

Sat 15th Apr

Southern Athletics League R.1 (Div. 2)

Stevenage, Tonbridge, Ipswich

Stevenage

9.15am

  

Sat 22nd Apr

Youth Development  League – Lower R.1

Blackheath & B, Bracknell, Portsmouth, Southampton, Windsor SE&H

Bracknell

8.30am

 

Sun 23rd  Apr

London Marathon/Mini Marathon

Borough selection

London

 

 

Sun 30th Apr

Youth Development League – Upper R.1

Chelmsford, Enfield & Haringey, Stevenage, Team Beds, Tonbridge

Luton

9.00am

  

29th  / 1st May

BUCS British Universities Championships

Selection by Universities

Bedford

 

 

Mon 1st May

Essex County Pentathlon Champs

Individual Entry- Closing date 20th April DETAILS

Thurrock

9.45am

 

Sat 6th May

Men’s British League R.1 (National 3)

Bedford, Chelmsford, Derby/Mansfield, Notts, Rugby & N, Southend, Yeovil

Yeovil

 

 

Sun 7th May

UK Women’s League R.1 (Div.2)

Crawley, Herts P, Milton Keynes, Newham & EB, Reading, Sale Harriers, Wigan

Wigan

 

 

Sun 7th May

Eastern Young Athletes League R.1

Thurrock, Col & T, Herts P, West Suffolk, Col H

Thurrock

 

 

13th /14th May

Essex County Championships

Individual Entry: DETAILS

Chelmsford

 

Sat 20th May

Youth Development League – Lower R.2

Blackheath & B, Bracknell, Portsmouth, Southampton, Windsor SE&H

Southampton

7.45am

  

Sat 20th May

Night of 10,000 PBs

Individual Entry: DETAILS

Parliament Hill

 

 

Sun  21st May

Southern Athletics League R.2 (Div. 2)

Croydon, Eastbourne, London Heathside

HORNCHURCH

 

  

Wed 24th May

Essex Schools Pentathlon Champs

Invite by School

Brentwood

 

 

27th /28th May

England Athletics Senior/U20 Combined Events Champs

Individual Entry - INFO HERE

Bedford

 

 

Sun 28th  May

Youth Development  League – Upper R.2

Chelmsford, Enfield & Haringey, Stevenage, Team Beds, Tonbridge

Stevenage

 9.00am

  

Sat 3rd June

Men’s British League R.2 (National 3)

Bedford, Chelmsford, Derby/Mansfield, Notts, Rugby & N, Southend, Yeovil

Chelmsford

 

  

Sun 4th June

UK Women’s League R.2 (Div.2)

Crawley, Herts P, Milton Keynes, Newham & EB, Reading, Sale Harriers,  Wigan

Stevenage

 

  

Sun 4th June

Eastern Young Athletes League R.2

Luton, Shaftesbury, Basildon, Biggleswade, Peterborough, Norwich

Luton

9.15am

  

Sat 10th June

Essex County Schools Championships

Borough selection

Chelmsford

 

  

10th/11th June

South of England Senior & U20 Champs

Individual Entry - DETAILS HERE

Crystal Palace

 

 

17th Sat June

Southern Athletics League R.3 (Div. 2)

Bexley, Ryston, Ashford

Erith

 

  

17th/18th June

England Athletics U20/U23 Champs

Individual Entry - INFO HERE

Bedford

 

 

Sun 18th June

Youth Development League – Lower R.3

Blackheath & B, Bracknell, Portsmouth, Southampton, Windsor SE&H

Eton

8.45am

  

Sat 24th June

Eastern Counties Championships

Individual Entry - INFO WILL BE HERE

Cambridge

 

 

24th/25th June

Schools Multi Events – East Region Final

Selection by Essex Schools Association

 Bedford

 

 

Sun 25th June

Youth Development League – Upper R.3

Chelmsford, Enfield & Haringey, Stevenage, Team Beds, Tonbridge

Chelmsford

 9.30am

  

30th  Fri June

Essex County Relay Championships

Selection by club

HORNCHURCH

 

  

30th – 2nd July

UK Athletics Champs & Olympic Trials

Invitation from British Athletics

Birmingham

 

 

Sat 1st July

English Schools Cup Final

Qualification by school - INFO WILL BE HERE

Oxford

 

 

Sun 2nd July

Eastern Young Athletes League R.3

Cambridge & C, West Suffolk, Braintree, Stevenage Colchester  & T, Watford

Cambridge

9.15am

  

Weds 5th July

Essex County Schools Year 7 Champs

Borough selection

Chelmsford

 

 

Thu 6th July

Havering District Secondary Schools

Selection by school

HORNCHURCH

 

 

7th / 8th July

English Schools Championships

Selection by Essex Schools Association after county champs (10th June) EVENT INFO WILL BE HERE

Birmingham

 

 

Sat 8th July

Southern Athletics League R.4 (Div. 2)

Thurrock, Cambridge & Col, Dacorum & Tring

Thurrock

 

  

13th / 16th July

European  U23 Championships

Selection by UK Athletics

Bydgoszcz POL

 

 

14th / 23rd July

IPC World Para Athletics Championships

Selection by UK Athletics

LONDON

 

 

Sat 15th July

Youth Development League – Lower R.4

Blackheath & B, Bracknell, Portsmouth, Southampton, Windsor SE&H

Bromley

9.15am

  

Sat 15th July

BAL “Big Day Out”

Selection by club

Bedford

 

  

Sun 16th July

UK Women’s League R.3 (Div.2)

Crawley, Herts P, Milton Keynes, Newham & EB, Reading, Sale Harriers,  Wigan

Leigh, Lancashire

 

  

19th / 23rd July

Commonwealth Youth (U18) Games

Selection by England Athletics

Nassau, BAH

 

 

20th / 23rd July

European Junior (U20) Championships

Selection by UK Athletics

Grosseto, ITA

 

 

22nd / 23rd July

South of England  AA Combined Events

Individual Entry - DETAILS HERE

Oxford

 

 

Sun 23rd July

Youth Development League – Upper R.4

Chelmsford, Enfield & Haringey, Stevenage, Team Beds, Tonbridge

Tonbridge

  9.00am

  

29th / 30th July

CAU Inter Counties & England Champs

Selection by Essex Athletics / Individual Entry

Bedford

 

 

Sun 30th July

Eastern Young Athletes League R.4

Ipswich, Woodford Green, Dacorum & Tring, Team Norfolk, Waveney Valley

Ipswich

8.45am

   

4th / 13th  Aug

IAAF World Championships

Selection by UK Athletics

LONDON

 

 

12th/13th  Aug

England Athletics U15/U17 Combined Events

Individual Entry - INFO HERE

Manchester

 

 

Sun 13th Aug

Eastern Young Athletes League R.5

Bedford, Biggleswade,  Peterborough, Team Norfolk, Chelmsford, Nene Valley

Bedford

8.45am

   

Weds 16th Aug

Manchester International

Invite

Manchester

 

 

Sat 19th Aug

Southern Athletics League R.5 (Div 2)

Serpentine, Medway & Maidstone, Norwich

Battersea

 

  

19th/20th Aug

South of England AA U15 & U17 Champs

Individual Entry - DETAILS HERE

Crystal Palace

 

 

Sun 20th Aug

Men’s British League R.3 (National 3)

Bedford, Chelmsford, Derby/Mansfield, Notts, Rugby & N, Southend, Yeovil

Rugby

 

   

26th/27th  Aug

England Athletics U15 & U17 Champs

Individual Entry - INFO HERE

Bedford

 

 

Sat 2nd Sept

YDL National Under 13/Under 15 Finals

Qualification by club

Birmingham

6.45am 

  

Sun 3rd  Sept

Eastern Young Athletes League Top 6 Final

Qualification by club

Bedford

 

  

Sat 9th Sept

South of England  U15 & U20 Inter Counties

Selection by Essex Athletics

Oxford

 

 

16th/17th Sept

English Schools Combined Events Final

Qualification from 24th/25th June event

Boston

 

 

Sun 17th Sept

Club Championships

Individual Entry - TIMETABLE ENTRIES CLOSED

HORNCHURCH

 

 

Sat 24th Sept

Eastern Counties Combined Events

Individual Entry - INFO HERE

Peterborough