Summer 2018 Fixtures  (as at 18 September 2018)

Date

Meeting

Opposition/Notes

Venue

 

Report/Results

 

25th March

Danny Mullane Chelmsford Open

 Individual Entry

Chelmsford

 

RESULTS

 

7th / 15th  Apr

Commonwealth Games

Selection by England Athletics

Gold Coast, AUS

   

Sun 8th Apr

Havering AC Spring Warm Up Open

Individual Entry

HORNCHURCH

 

RESULTS

 

Sat 14th Apr

Southern Athletics League R.1 (Div. 2E)

Ipswich, Ryston, London Heathside

Ipswich

 

REPORT

Sun 15th Apr

Eastern Young Athletes League R.1

Cambridge  &Col, West Suffolk, Basildon, Chelmsford, Team Norfolk, Waveney Valley

Bury St Edmunds

  REPORT

Sat 21st Apr

Youth Development  League – Lower R.1

Blackheath & Bromley, Bracknell, Reading, Southampton, Tonbridge

Bracknell

  REPORT

Sun 22nd  Apr

London Marathon/Mini Marathon

Borough selection

London

  RESULTS

Sat 28th Apr

Essex County Pentathlon Champs

Individual Entry - Closed

Thurrock

   

Sun 29th Apr

Youth Development League – Upper R.1

Basildon Beagles, Croydon, Stevenage, Team ATIP, Tonbridge

HORNCHURCH

  RESULTS

Sat 5th May

Men’s British League R.1 (National 2)

Basingstoke & MH, Bournemouth, Glasgow, Kent, Newquay & Par, Rugby & Northants

Yeovil

  REPORT

5th  / 7th May

BUCS British Universities Championships

Selection by Universities

Bedford

   

Sun 6th May

Eastern Young Athletes League R.2

Ipswich, Stevenage, West Suffolk, Waveney Valley, West Suffolk

Ipswich

  REPORT 

Mon 7th May

HAC GOLDEN JUBILEE EVENT

Details HERE

HORNCHURCH

  REPORT 

12th /13th May

Essex County Championships

Individual Entry:

Chelmsford

  REPORT

Sat 19th May

Youth Development League – Lower R.2

Blackheath & Bromley, Bracknell, Reading, Southampton, Tonbridge

Bromley

  REPORT 

Sat 19th May

Night of 10,000 PBs

Individual Entry:

Parliament Hill

  REPORT 

Sun  20th May

Southern Athletics League R.2 (Div. 2E)

Eastbourne, Herts P, Ashford

Eastbourne

  REPORT 

Weds 23rd May

Essex County Schools Pentathlon

School entry

Brentwood

   

26th /27th May

England Athletics Senior/U20 Combined Events Champs

Individual Entry - INFO HERE

Bedford

   

Sun 27th  May

Youth Development  League – Upper R.2

Basildon Beagles, Croydon, Stevenage, Team ATIP, Tonbridge

Stevenage

  REPORT 

Sat 2nd June

Men’s British League R.2 (National 2)

Basingstoke & MH, Bournemouth, Glasgow, Kent, Newquay & Par, Rugby & Northants

Nuneaton

 

REPORT  

Sun 3rd June

UK Women’s League R.2 (Div.2)

Belgrave, Liverpool, Herne Hill, Nene Valley, Reading, Rugby & Northants

Bedford

 

REPORT  

Sun 3rd June

Eastern Young Athletes League R.3

Colchester H, Colchester & T, Herts P, Thurrock, Waveney Valley

Colchester

  REPORT  

Sat 9th June

Essex County Schools Championships

Borough selection

Chelmsford

 

REPORT

9th/10th June

South of England Senior & U20 Champs

Individual Entry CLOSED

Bedford

 

 

16th/17th June

England Athletics U20/U23 Champs

Individual Entry CLOSED

Bedford

 

 

Sun 17th June

Youth Development League – Lower R.3

Blackheath & Bromley, Bracknell, Reading, Southampton, Tonbridge

Reading

  REPORT

Sat 23rd June

Southern Athletics League R.3 (Div. 2E)

Cambridge & Coleridge, Tonbridge, Orion

CHELMSFORD

 

REPORT

23rd / 24th June

Schools Multi Events – East Region

Selection by Essex Schools Association

Boston

 

 

Fri 29th June

Essex County Relay Championships

Selection by club

Basildon

 

REPORT

30th 1st July

UK Athletics Champs & European Trials

Invitation from British Athletics

Birmingham

 

 

Sun 1st July

Youth Development League – Upper R.3

Basildon Beagles, Croydon, Stevenage, Team ATIP, Tonbridge

Croydon

  REPORT

5th / 8th July

European  U18 (Youth) Championships

Selection by UK Athletics

Gyor, HUN

 

 

Sat 7th July

English Schools Cup Final

Qualification by school - INFO WILL BE HERE

Gateshead

 

 

Sat 7th July

BAL “Big Saturday”: British League R.3

Basingstoke & MH, Bournemouth, Glasgow, Kent, Newquay & Par, Rugby & Northants

Bedford

 

REPORT

7th / 8th July

South of England  AA Combined Events

Individual Entry - INFO HERE

Oxford

 

 

Sun 8th July

Eastern Young Athletes League R.4

Shaftesbury B, Bedford, HAWCS /E&H, Luton, Nene Valley & Harlow

Hendon

  REPORT

Sun 8th July

UK Women’s League R.2 (Div.3)

Belgrave, Liverpool, Herne Hill, Nene Valley, Reading, Rugby & Northants

Liverpool

  REPORT

13th / 14th July

English Schools Championships

Selection by Essex Schools Association

Birmingham

 

REPORT

Sat 14th July

Southern Athletics League R.4 (Div. 2E)

Croydon, Thurrock, Harrow

Croydon

 

REPORT

10th / 15th July

IAAF World U20 (Junior) Championships

Selection by UK Athletics

Tampere, FIN

 

 

Sat 21st July

Youth Development League – Lower R.4

Blackheath & Bromley, Bracknell, Reading, Southampton, Tonbridge

HORNCHURCH

  REPORT

28th / 29th July

CAU Inter Counties & England Champs

Selection by Essex Athletics / Individual Entry

Manchester

 

 

Sun 29th July

Youth Development League – Upper R.4

Basildon Beagles, Croydon, Stevenage, Team ATIP, Tonbridge

Ashford

  REPORT

Sun 4th Aug

Men’s British League R.4 (National 2)

Basingstoke & MH, Bournemouth, Glasgow, Kent, Newquay & Par, Rugby & Northants

Bournemouth

 

REPORT

4th/5th  Aug

England Athletics U15/U17 Combined Events

Individual Entry - INFO HERE

Manchester

   

Sun 5th Aug

UK Women’s League R.3 (Div.2)

Belgrave, Liverpool, Herne Hill, Nene Valley, Reading, Rugby & Northants

Lee Valley

 

REPORT

Sun 5th Aug

Eastern Young Athletes League R.5

St Albans, Dacorum & Tring, Team Norfolk, HAWCS/E&H, Harlow

St Albans

  REPORT

7th / 12th Aug

European Championships

Selection by UK Athletics

Berlin, GER

 

 

11th / 12th Aug

South of England AA U15 & U17 Champs

Individual Entry - INFO HERE

Lee Valley

 

 

Weds 15th Aug

Manchester International

Invite

Manchester

 

 

Sat 18th Aug

Southern Athletics League R.5 (Div 2E)

St Albans, Medway & Maidstone, Victoria Park & TH

St Albans

 

REPORT

25th/26th  Aug

England Athletics U15 & U17 Champs

Individual Entry - INFO HERE

Bedford

 

REPORT

Sat 1st  Sept

South of England AA Inter Counties

Individual Entry - INFO HERE

Lee Valley

 

 

Sun 2nd  Sept

Eastern Young Athletes League Top 6 Final

Qualification by club

Ipswich

 

REPORT

Sat 8th Sept

YDL National Under 13/Under 15 Finals

Qualification by club

Bedford

   

15th/16th Sept

English Schools Combined Events Final

Qualification from 24th/25th June event

Bedford

 

 

Sun 16th Sept

Club Championships

Individual Entry - Info available soon

HORNCHURCH

 

REPORT