British Athletic League – National 4 – Round 1

Yeovil Saturday 10th May 2014

Match Result
Position Club Total points  

1

Yeovil Olympiades

235

2

Newquay & Par

233

3

Havering

218

4

Channel Islands

198

5

Bournemouth

175

6

Victoria Park & Tower Hamlets

166

 

The Men's British League team set off home from the late-running National Four fixture without knowing the final result and were very pleased to arrive home to learn of their fine third place finish, despite a makeshift squad in many track events.

 

A strong performance in the field, including five A string victories, was at the heart of the team's success.  Duane Jibunoh marked his league debut with a win double, easily taking the A discus and also the B shot, as Emmanuel Quarshie added A string shot victory to his B discus runners up spot.

 

Ed Thompson, another U20 in his first BAL appearance, was an impressive pole vault winner in wet & windy conditions, with Luke Williams second in the B. Bath University student Josh Olawore was close to his best in winning the long jump, placed second in the triple jump & had to ease up when leading in the 100m due to cramp. Brad Armorgie, competing for Havering under the Higher Competition rules, won the high jump on count-back and added triple jump points.

 

Sam Harrison was second in the B javelin as Georgie Bean returned to club colours for fifth in the A string, and both added hammer points.

 

Rob Warner was the highest track scorer, placing second in his steeplechase speciality before placing third in the 3000m flat. Jason Lendon took full points in the B chase and added 1500m B points, and Matt Bland was second in the B 3000m.  

 

George Hadler battled the worst of the weather for fourth in the 400m hurdles and was contesting the lead in the sprint hurdles when impeded by the adjacent runner, finishing fourth. He was also third in the 200m. B string partner Jeremy Watson was also fourth in both B hurdles races.

 

Jamie Buckley-Stanton & Russ Middleton earned vital points in the 800m & 1500m, while Karl Tucker shrugged off a groin injury to fill in for points in both sprints.

 

Team Manager Peter Estcourt hopes to have more athletes available for the second round at Mile End on 7th June. 

 

 

 

 

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Joshua Olawore U20

6

12.05s

 

100

Karl Tucker U20

4

11.81s

200

George Hadler U20

3

23.54s

 

200

Karl Tucker U20

5

27.41s

400

Ed Thompson U20

6

57.28s

 

400

Luke Williams HCA

6

62.01s

800

Jamie Buckley-Stanton

6

2:07.89s

 

800

Russ Middleton M45

5

2:23.85s

1500

Jamie Buckley-Stanton

6

4:34.68s

 

1500

Jason Lendon M35

3

4:38.38s

3000

Rob Warner

3

9:18.68s

 

3000

Matt Bland M45

2

9:43.93s

3000 s/c

Rob Warner

2

9:56.41s

 

3000 s/c

Jason Lendon M35

1

10:38.21s

110H

George Hadler U20

4

18.08s

 

110H

Jeremy Watson

4

20.69s

400H

George Hadler U20

4

57.75s

 

400H

Jeremy Watson

4

64.68s

L.J.

Joshua Olawore U20

1

7.15m

 

L.J.

Russ Middleton M45

6

4.09m

H.J.

Brad Armorgie HCA

1

1.90m

 

H.J.

Jeremy Watson

5

1.30m

T.J.

Joshua Olawore U20

2

12.76m

 

T.J.

Brad Armorgie HCA

5

11.76m

P.V.

Ed Thompson U20

1

4.20m

 

P.V.

Luke Williams HCA

2

3.80m

S.P.

Emmanuel Quarshie

1

13.89m

 

S.P.

Duane Jibunoh U20

1

11.97m

D.T.

Duane Jibunoh U20

1

42.69m

 

D.T..

Emmanuel Quarshie

2

32.02m

J.T.

Georgie Bean

5

47.72m

 

J.T

Sam Harrison

2

42.68m

H.T.

Sam Harrison

5

27.70m

 

H.T.

Georgie Bean

3

24.53m

4x100

Ed, George, Brad, Josh

4

47.99s

4x400

Ed, Brad, Luke & George

5

3:53.17s

Photos: Sam Harrison