Eastern Young Athletes League, Division 1, Basildon,  Sunday 27 July 2003

1st Basildon  364   pts
2nd  Havering Mayesbrook 348 pts
3rd Stevenage     248 pts
4th Colchester 198 pts

 

Havering Mayesbrook U17's lost their unbeaten record to a very determined Basildon side by only 16 points despite losing many athletes to other fixtures clashing.

U17 Women:

Victories where hard to come by in this very competitive age group. Emma Bonny managed two PB's in the High Jump (1.50m) & 100m (13.5s), finishing 2nd & 3rd respectively, before finishing on a winning note in her Long Jump. The only other victories where from Caroline Smith & Hayley Charman in the B string discus & 800m.

U15 Girls:

Lucy Sargent did the sprint double winning the 100m & 200m in 12.6s & 26.0s, but although she ran a tremendous bend was unable to help the sprint team to win, finishing 2nd in 52.7s. A double victory was gained by the excellent combination of Katie Richardson & Lauren Clark in the 800m in 2m 19.2s & 2m 22.1s respectively.

U13 Girls:

Elizabeth James three victories in the Long Jump, 70m H & Discus showing great versatility. Louisa Woods managed two wins in the 800m & Shot as did Bethan Siddons in the Long Jump & High Jump.

U17 Men:

Joe Golding was the star in the U17's front running a PB and just missing breaking two minutes for the first time winning in 2m 00.3s. Christian Newton had a double victory in the Discus & Shot and might have made it a triple but for a swirling wind which prevented him getting a valid throw in the Javelin.

U15 Boys:

Some excellent victories in this age group led by an fast middle distance double by Ashley Reece winning the 800m in a PB of 2m 05.8s, with Ross Clarke winning the B String. Ashley then won the 1500m easily in 4m 28.4s. Anthony Williams & Ross Clarke managed a High Jump double with 1.55m & 1.30m respectively.

U13 Boys:

Steve McLachlan had 3 victories winning the Long Jump, 75mH & 1500m, where he was ably supported by Ben Wooley who won the B string. Alex Chapman won the B String Discus & Shot.

 Eastern Young Athletes League U17 Women

 Event

 A STRING

 RESULT

 POS

 B STRING

RESULT

 POS

 100m

Emma Bonny

13.5s PB

3

Danielle Ross

14.8s

3

 200m

Carly Mottram

28.2s

3

Robyn Delivett

29.2s

3

 300m

Carly Mottram

44.8s

3

Robyn Delivett

45.1 PB

2

 800m

Sarah-Jane Moore

2m 32.5s

2

Hayley Charman

2m 43.8s

1

 1500m

Sarah-Jane Moore

5m 33.4s

2

Laura Moore

5m 57.2s

2

 80m H

Danielle Ross

14.8s

2

Caroline Smith

16.3s

2

 Long J

Emma Bonny

4.88m

1

Laura Moore

4.43m

?

 High J

Emma Bonny

1.50m PB

1

 Shot

Danielle Ross

7.47m

3

Caroline Smith

7.39m

3

 Discus

Hayley Charman

23.64m

3

Caroline Smith

19.70m

1

 Javelin

Laura Moore

17.76m

4

Robyn Delivett

5.72m

4

 4 x 100m R

Emma Bonny, Carley Mottram, Danielle Ross & Robyn Delivett

?

3

 

 Event

 A STRING

RESULT

 POS

 B STRING

 RESULT

 POS

 Under 15 Girls

 

 

 

 

 

 100ms

Lucy Sargent

12.6s

1

Alex Watkins

15.0s

4

 200m

Lucy Sargent

26.0s

1

Lauren McVicar

27.4s

1

 800m

Katie Richardson

2m19.2s

1

Lauren Clark

2m 22.1s

1

 1500m

Hayley Thomas

5m 21.6s

3

Rachel Newman

5m 37.9

2

 75m H

Lauren McVicar

13.6s

3

 Long J

Alex Watkins

3.52m

3

Lucy Sargent

NJ

 High J

 Shot

Lauren Clark

7.57m

3

Alex Watkins

5.91m

3

 Discus

Lauren Clark

24.95m

2

Lauren Newton

16.09m

1

 Javelin

Lauren McVicar

26.45m

2

Lauren Newton

12.20m

3

 4 x 100m R

Lauren Clark, Katie Richardson, Lucy Sargent & Lauren McVicar,

52.7s

2

 Under 13 Girls

 

 

 

 

 

100m

Lilla Jacks

14.5s

3

Carla Schofield

22.3s

4

200m

Lilla Jacks

29.8s

1

Becky Luck

33.9s

4

 800m

Becky Luck

2m 45s

2

Louisa Woods

2m 51.9s

1

1500m

Michaela Roberts

5m 20 PB

2

Francesca Clarke

5m 57.7s

2

 70m H

Elizabeth James

12.4s

1

Catrina McAuliffe

13.6s

1

 Long J

Bethan Siddons

4.06m

1

Elizabeth James

3.80m

1

 High J

Bethan Siddons

1.33m

1

Michaela Roberts

1.10m

2

 Shot

Catrina McAuliffe

6.26m

2

Louisa Woods

6.08m

1

 Discus

Elizabeth James

20.42m

1

Carla Schofield

13.87m

1

 4 x 100m R

Lilla Jacks, Becky Luck, Louisa Woods & Elizabeth James

??s

2

 

Eastern Young Athletes League U17 Men

 Event

 A STRING

 RESULT

 POS

 B STRING

 RESULT

POS

 100m

Ben Jones

12.5s

3

Max John

12.5s

2

 200m

Ben Jones

26.3s

4

Max John

26.2s

3

 400m

David Nefs

56s

3

Danny Skelt

56s

2

 800m

Joe Golding

2m00.3 PB

1

Andrew Luck

2m 12.4s

3

 1500m

Paul Andrews

4m 50.2s

4

 100m H

Paul Andrews

18.1s 

Bradley Thomas

25.9s

2

 High J

Danny Skelt

1.60m

2

Bradley Thomas

NH

 

Long Jump

Triple Jump

Andrew Luck

10.53m

2

Ben Jones

7.03m

1

 Shot Put

Christian Newton

9.76m

1

David Nefs

5.95m

2

 Discus

Christian Newton

29.21m

1

 Javelin

Joe Golding

18.50m

4

Christian Newton

NT

 4* 100m R

Ben Jones, Max John, Andrew Luck & David Nefs

50.4s

3

 Event

 A STRING

 RESULT

 POS

 B STRING

 RESULT

 POS

Under 15 Boys

 

 

 

 

 

 100m

Gary Tonks

12.7s

3

Matthew Jones

12.8s PB

3

 200m

Matthew Jones

26.3s PB

3

Gary Tonks

26.5s

3

 400m

Adam Edobar

59.0s

2

Craig Moore

70.8s

4

 800m

Ashley Reece

2m 05.8s

1

Ross Clarke

2m 13.1s

1

 1500m

Ashley Reece

4m 28.4s

1

Chris McClaren

5m 08.4s

2

80m H

Matthew Jones

13.2s

2

Anthony Williams

13.5s

1

High Jump

Anthony Williams

1.55m

2

Ross Clarke

1.30m

2

 Long Jump

Nathaniel Senior

4.75 PB

3

Discus

Cafer Gunan

26.64m

1

Craig Deane

20.12m

1

Shot Put

Gary Tonks

8.18m

2

Javelin

Cafer Gunan

26.28m

4

Ross Clarke

14.20m

2

4*100m

Adam Edobar, Gary Tonks, Nathaniel Senior & Matthew Jones

 51.8s

2

Under 13 Boys

 

 

 

 

 

 100m

Danny Tyler

13.5s

1

Daniel MacDowall

14.4s

2

 200m

Danny Tyler

28.2s

2

Daniel MacDowall

30.1s

2

400m

Joe Webster

69.0s

2

Steve Payne

70.5s

2

 800m

Grant Twist

2m 26.7s PB

2

Matthew Read

2m 39.7s

1

 1500m

Stephen McLachlan

5m 07.1s

1

Ben Wooley

5m 36s

1

 75mH

Joe Webster

15.0s

2

 Stephen McLachlan

14.6s

2

 Discus

Bradley Reece

22.42m

1

Alex Chapman

21.27m

1

 Shot

Bradley Reece

7.43m

2

Alex Chapman

6.75m

1

 Long J

 Stephen McLachlan

3.99m

1

Joe Webster

3.68m

2

High Jump

  Harrison Ellis

1.30m 

Stephen Stringer 

NH 

 

 4 x 100m R

Joe Webster, Ben Wooley, Daniel McDowall & Danny Tyler

  ?

1