Essex & Eastern Indoor Championships, Lee Valley, 6th & 7th February 2016

Club athletes celebrated six golds, ten other medals and a host of personal bests at the Essex & Eastern Indoor Championships at Lee Valley.

There were two golds and a silver for the hurdles squad on Saturday.  Chloe van Wulven’s good form finally ensured a new career best in the senior 60m hurdles race to lift gold in a new Eastern Championship best of 8.91s and training partner Lucy Bailey also struck U20 gold with a new PB of 9.29s.  Mayi Hughes twice improved her best to win Under 17 hurdles silver with 9.37s and was also fourth in the shot (10.57m), with Elysha Thatcher-Gray taking bronze in 11.00m. Tee Quinlivan improved her week old club veterans’ pole vault best to 2.90m to win silver to complete the medal roster on Day 1.

On Sunday Alex Law & Richard Holland made it a one-two in the senior long jump, and Beth James won U20 triple jump gold & long jump bronze in her first medals in Havering colours. Paul Grange tackled a tough 800m-1500m double with under an hour and a half between races. An indoor career best of 1:58.72s won 800m bronze before he comfortably won 1500m gold, striking for home after conserving energy early on.

Rosie Brown’s 800m PB, indoors or out, brought her Essex gold in the Under 15 age group. Amy Baggs’ indoor 400m PB won her U20 county 400m bronze, as did Kieran Riddell in the U17 equivalent while Aaron Freshwater won U15 bronze in the 300m. Sydney Conteh’s 200m PB won him senior silver.

  

 

 

 

Results (Positions in Essex Champs)

Senior Women: 60m Hurdles:: 1st Chloe Van Wulven 8.91s (PB); Pole Vault 2nd-  Tee Quinlivan (V35) 2.90m PB & Club vets record;

U20 Women: 400m 3rd  Amy Baggs 64.65s iPB; 60m Hurdles: 1st  Lucy Bailey 9.29s (PB); Triple Jump 1st  Beth James 9.79m  Long Jump 3rd Beth James 4.53m

U17 Women: 200m semi Holly Nash 28.13s iPB (Ht 28.18s) 60m Hurdles: 2nd Mayi Hughes 9.37s PB (Ht: 9.43s); Heat: Isabella Purdie 9.70s PB Shot 3rd Elysha Thatcher-Gray 11.00m; 4th Mayi Hughes 10.57m

U15 Girls: 800m 1st  Rosie Brown 2:31.58s PB; 60m Hurdles 6th Grace Newson 9.68s PB (Heat: 9.72s PB & Semi 9.81s);  Ht: Eliza Bonning 10.16s PB Long Jump 15th Ayesha Anderson 4.14m ; Shot 5th Robyn Moody 9.40m

Senior Men:  200m 2nd  Sydney Conteh 24.2s PB; 400m  Heat: Sydney Conteh 57.32s 800m 3rd Paul Grange (M35) 1:58.76s iPB; 1500m 1st Paul Grange (M35) 4:23.45s iPB;  Long Jump 1st  Alex Law 6.66m; 2nd  Richard Holland 6.27m

U20 Men: 60m semi: Matt Owers 7.48s (Heat: 7.44s PB); 200m Heats; Elliot Addison 24.13s PB Richard Peel - DQ 24.09s); 400m 4th Matt Owers 52.07s (ht: 51.95 PB); Tom Pitkin DQ (50.79s); 800m 4th  Michael Duncan 2:06.41s PB;

U17 Men: 60m  Heat Kieran Riddell 8.00s PB 200m Ht; Jack Noons 26.19s iPB; 400m 3rd  Kieran Riddell 58.75s ;  60m Hurdles Heat Kieran Riddell s 10.14s PB

U15 Boys: 60m Heat Aaron Freshwater 8.88s PB 300m 3rd  Aaron Freshwater 46.80s PB

 

 

 

 

 

Pics: Tony Benton, Ian Law, Emily Brown, Emma Freshwater