Essex & Eastern Indoor Championships, Lee Valley, 2nd & 3rd February 2019

Jacob Blanc’s double gold headlined an excellent weekend for club athletes at the Essex & Eastern Indoor Championships at Lee Valley.

The South of England Champion was a comfortable winner of the Under 15 60m hurdles title on Saturday with a UK leading 8.64s and he doubled his medal tally with gold in the 300m on Sunday with a new career best of 39.04s, second fastest indoors nationally in the age group this year and fourth on the club all-time lists.

Jessie Collier stepped up to the Under 17 age group with victory in the pole vault with her 2.60m clearance and Alice Brown celebrated her first race in the same age group with 1500m victory in 4m 57.04s. More Essex gold medals were won by Toby Bishop who trimmed his Under 17 60m hurdles best to 8.57s in his heat and was a hundredth slower in the final, and Tayllah Barton-Conde whose 200m PB of 26.11s won Essex gold and Eastern silver, beaten in a photo finish in her debut as an Under 17. Cynthia Asiegbu showed promise in her first event in club colours with Essex gold and Eastern bronze in the Under 15 high jump with her 1.55m clearance.

Karl Tucker (senior) and Paige Robinson (Under 15 girls) added to the hurdles medal tally with silvers, and James With added U17 hurdles bronze on his debut. Vaulters Peter Brinton-Queen and Reece Debenham earned Eastern and Essex silvers in the Under 17 pole vault, as did Freya Higginbottom in the Under 15 long jump, and Mali Grant who returned from a long injury lay off with a huge PB in the Under 17 300m.

More silver service on the track came from 400m runners Reece Harriott (Under 20 Men), Somto Okpalauko (Under 17 Men) and Under 20 woman Jade Kavanagh while Alice Atkins took silver in the Under 17 800m, and Uche Okpalauko and Olivia Boachie won silver and bronze in the Under 15 300m. Bronze medals for Philippa Gill (under 20 shot PB) and James Radden (Under 13boys high jump) completed the medal haul.

  

 

 

Results (Provisional)

Senior men: 60m 4th Lewis Bailey 7.17s  (Heat: 7.14s PB); Ayo Akingbehin 7.08s PB 60m Hurdles: 2nd Karl Tucker 8.70s; 800m 6th Kieran O’Hara 2m 06.54s

Under 20 men: 60m: Aaron Freshwater 7.70s =PB; 400m 2nd Reece Harriott 51.28s (Heat: 53.39s); Heat: Lewis Debenham 55.76s

Under 17 men: 60m: Heats: Malcolm Oshungbohun 7.69s; Michael Okoro 7.82s PB. 60m Hurdles 4th (Essex gold) Toby Bishop 8.58s (Heat 8.57s PB). Heat: James With 9.30s PB (Essex bronze); 200m: Heats: Malcolm Oshungbohun 25.1s; Michael Okoro 25.2s. 400m: 3rd (Essex silver) Somto Okpalauko 53.32s PB. (Heat: 54.46s); Heat: Daragh Thomas 57.32s PB; PV: 2nd Peter Brinton-Quinn 3.30 =PB; 3rd  Reece Debenham 2.90m PB

Under 15 Boys: 60m 4th Jack Botha 7.88s; (Heat: 7.84s PB); 60m Hurdles 1st Jacob Blanc 8.64s; 200m 5th Jack Botha 26.04s (Heat: 26.02s PB); 300m 1st Jacob Blanc 39.04s PB;

Under 13 Boys: 200m Heat: James Radden 29.53s; Teddy Matthews 29.91s; HJ 3rd James Radden 1.10m

Under 20 women: 200m: 4th Jade Kavanagh 26.25s (Heat: 26.18s) 400m 3rd (Essex silver) Jade Kavanagh 60.58s PB (Heat: 63.46s); SP: 3rd Philippa Gill 10.64m PB

Under 17 women: 60m: Semi: Isabella Smith 8.31s (Heat: 8.31s); Heat: Aisha Marenah 8.55s; 200m: 2rd  (Essex gold); Tayllah Barton-Conde 26.11s PB (Semi: 26.44s; Heat: 26.25); Heats: Emma Ramsden 27.65s (Semi: 27.89s) ; Eden Aboim 30.14s; 300m: 2rd  Mali Grant 41.58s PB (Heat: 42.68); Heats: Emma Ramsden 44.99s; 800m: 3rd  (Essex silver) Alice Atkins 2:29.24s PB; 1500m: 1st Alice Brown 4:57.08s; PV: 1st Jessie Collier 2.60m

Under 15 Girls: 60m 5th Olivia Sorae 8.27s; (Heat: 8.42s PB; Semi: 8.33s PB) Heat: Paige Robinson 8.48s (Semi: 8.52s); Paris King 8.51s PB (Semi: 8.57s); 60m Hurdles 4th (Essex silver) Paige Robinson 9.70s; (Heat: 9.82s; Semi: 9.76) 6th Paris King 9.89s (Heat: 9.82s; Semi: 9.76s); Heidi Aylen: Heat 10.98s PB 200m: 5th Rhys Cole 28.34s (Heat: 28.00s; Semi: 27.87s PB); Olivia Sorrell 28.44s PB (Semi: 28.45s) Isabel O’Connor 28.69s PB; Paris King 28.76s (Semi: 30.10s); 300m 3rd  (Essex silver) Uche Okpalauko 43.56s (Heat: 43.46s); 4th Olivia Boachie 43.77s (Heat: 44.39s); 6th Freya Higginbottom 46.30s (Heat: 45.56s); 800m: Heats: Tilly Canty 2:31.27s; Hannah Yexley 2m 35.21s; LJ: 2rd Freya Higginbottom 4.78m; 6th Stephanie Okoro 4.32m; 8th Paris King 4.11m; HJ: 3rd  (Essex gold) Cynthia Asiegbu 1.55m
 

Pics: Various

,