Essex Championships Day One Basildon Monday 2nd May 2011

 

Golds  (5)

Silver : (6)

Bronze (3)   

Under 17 Men   Dan Wilson - DT; Hoseah Gikungu - 1500  
Under 17 Women   Debbie Knight - JT  
Under 15 Boys Alex Law - Pentathlon    
Under 15 girls Georgie Taylor - DT & JT;  Lydia Hallam - 1500 Rachel Forder - DT Rachel Forder - JT ; Michelle Hughes - Pentathlon
Under 13 Boys John Nelson - JT John Nelson - DT  
Under 13 girls   Freya Gutteridge - DT;  Kiera Law - DT

RESULTS

Club youngsters got the county championships off to a very successful start with 14 medals – including five gold – at Basildon on Monday

Alex Law was a class apart in the U15 boys’ pentathlon smashing the county championship record that had stood since 1993 by almost 200 points, to go top of the UK rankings with his 2938 points tally, a new club record. He did not put a foot wrong setting a new personal best of 11.45s in the opening hurdles event, the second fastest in club history, winning the shot in a new PB of 11.41m, leaping to a new club long jump U15 best of 6.22m, equalling his high jump best of 1.72m and completing a clean sweep of PBs with a 800m clocking of 2:23.38s.

Georgie Taylor was dominant in the Under 15 throws with double gold in both discus & javelin, with Rachel Forder adding discus silver and javelin bronze.  John Nelson came home with two Under 13 medals winning the javelin and was runner up in the discus. More throws success came from Freya Gutteridge & Kiera Law who were second & third in the U13 discus, Deborah Knight who won silver in the U17 javelin, and Dan Wilson also won silver in the U17 men’s discus.

Lydia Hallam was a fine winner in the U15 girls 1500m, battling against the strong winds to kick clear on the last lap for victory, and Hoseah Gikungu added U17 men’s 1500m silver. The medal roll was completed by Michelle Hughes who won bronze in the U15 girls pentathlon, adding PBs in hurdles and shot.

 

 

U13 Boys:

DT: 2nd-  John Nelson 17.18m

JT: 1st-  John Nelson 25.09m

U15 Boys:

Pentathlon: 1st-  Alex Law 2938 points (PB & Club record & CBP) (80mH: 11.45s PB; SP: 11.41m PB ; LJ: 6.22m - (PB & Club record) HJ: 1.72m - =PB; 800: 2:23.38s PB

1500 -  11th - Adam Hill (Heat: 4:58.16) 

PV: 9th - Lewis Middleton 1.80m

DT:  - Edward Thompson - 18.73m

U17 Men:

1500m 2nd- :Hoseah Gikungu 4:13.69s

DT - 2nd - Danny Wilson  41.08m

U13 Girls:  

150m - Heats: Lily-May Hill 26.00s

1200m - Final: 5th: Amy Baggs 4:26.29s; Heat: Gemma Archer-Haley 4:45.99

DT - 2nd - Freya Gutteridge 21.24m; 3rd - Kiera Law 18.90m; 5th - Amy Baggs - 17.62m; 7th Gemma Archer-Haley 14.63m  

SP - 5th - Freya Gutteridge 6.78m; 7th - Amy Baggs 5.93m; 8th -  Kiera Law 5.51m

LJ - Lily-May Hill 2.73m

U15 Girls

1500m - 1st Lydia Hallam 4:42.21s; 7th - Sarah Wilson 5:10.34s (Heats:  Francesca Smith 5:42.59s)

JT 1st- Georgie Taylor; 23.95m; 3rd - Rachel Forder 23.05m

DT 1st- Georgie Taylor 33.49mm; 2nd - Rachel Forder 27.76m

Pentathlon 3rd  - Michelle Hughes 2191 points (75mH - 12.74s PB; HJ - 1.40m;  LJ - 3.74m; SP - 7.00m; 800 - 2:46.58m)

U17 Girls:

200m  In heats: Debbie Knight 27.14s

1500m: 9th - Isabella Woods - 5:20.40s

JT - 2nd - Debbie Knight 33.91m

Full results - see Power of 10