Essex Schools Championships - Chelmsford Saturday 8th June 2013  

Club athletes returned from a windswept Chelmsford on Saturday with at least 19 Essex County Schools’ medals, eight of them gold, earning eleven athletes Essex selection for the English Schools’ championships.

Modupe Shokunbi broke the championship best in both heat & final to win the Junior Girls' 100m and is certain of selection for the English Schools' event where she will be a medal contender.

In the same Junior Girls' age group Freya Gutteridge's PB won discus gold and opted to accept English Schools' selection instead of a scheduled school overseas trip.

Georgie Taylor defended her Inter girls' discus title with another championship best with Rachel Forder again runner up and both are in the Essex squad as is Lydia Hallam who took the 1500m title and already had the National entry standard. Another Inter Girls' title went to Chenice Constable in the long jump buts he is short of the entry standard.

Alex Law jumped further than before in his first outdoor competition after injury to win the Inter Boys' long jump and win selection and he is third ranked nationally.  Another gold in the Inter Boys' came from Tom Pitkin who won a competitive 400m hurdles despite clattering the final hurdle. The final gold came in the rarely run 600m where Rebecca Brown took Year 7 gold with the fourth fastest ever time by a club U13. 

Silver service was provided by Ben Ellis with a new 800m PB in the junior boys' category, and Tayla Humm in the Inter Girls' 100m. Michelle Hughes & Lucy Bailey both shared the podium in the Inter girls' 80m hurdles, winning silver & bronze, and silver medals were also won by Emma Sharp (junior girls' javelin) and Isabella Purdie in the Year 7 70m hurdles, with a new best and second fastest ever by a club U13.

Heidi Surman-Wells won Inter Girls 800m bronze with a new PB and Annie Maguire also set a new best in winning junior girls' long jump bronze. Isobel McDonach finally got on the podium with bronze in the Year 7 100m after three times placing fourth in the main Essex clubs' champs.

The eleven club athletes selected by Essex for the English Schools for the 60 strong county team to compete at Birmingham on Friday 5th & Saturday 6th July are

Inter Boys Long Jump: Alex Law;  Inter Girls: 1500m Lydia Hallam; 80m Hurdles: Michelle Hughes Discus: Georgie Taylor & Rachel Forder

Junior Girls: 100m – Modupe Shokunbi; Discus – Freya Gutteridge; Senior boys: 110m Hurdles: Robbie Clarricoats; 400m Hurdles: George Hadler; Long Jump: Joshua Olawore; Senior Girls: Javelin – Debbie Knight

 

Inter boys (U17)

1500 – 11th Matthew Braybrook 4:52.37 PB

3000m - 10th - Abdul Mohamed 10:16.93s PB

400m Hurdles - 1st – Thomas Pitkin 60.70s

LJ - 1st – Alex Law 6.85m PB

Pole Vault: 3rd - Ed Thompson 3.50m

DT: 6th - Michael Duncan 31.10m

 

Junior Boys (U15)

800m - 2nd -Ben Ellis 2:06.53s PB  (Heat: 2:10.85s)

80m Hurdles: 6th Matthew Owers 12.65s w/a  (Heat: 12.39s w/a PB)

 

Year 7 Boys (U13)

None

 

 

Inter Girls (U17)

100m - 2nd – Tayla Humm 12.78s w/a (Heat: 13.01s w/a)

300m - 6th - Abi Spink 45.48s (Heat: 45.87s); 7th -  Louise Lear 46.95s (Heat: 45.89s PB)

800m: 3rd – Heidi Surman-Wells 2:22.83s PB

1500m – 1st  - Lydia Hallam 4:39.80s;

80m Hurdles - 2nd  - Michelle Hughes 11.93s w/a; 3rd – Lucy Bailey 12.58s w/a  PB

LJ: 1st  – Chenice Constable 4.87m

DT: 1st  – George  Taylor 43.13m; 2nd – Rachel Forder  36.73m

 

Junior Girls (U15)

100 m - 1st  - Modupe Shokunbi 12.15s w/a CBP (Heat: 12.37s w/a)

200m:  - 7th -  Katie Dawson 28.20s w/a (Heat: 28.24s)

800m:  - 5th -  Amy Baggs 2:31.27 (Heat: 2:32.84s).

1500m – 5th - Lois Wyatt  5:27.38s;

75 m Hurdles - 5th: Shannon Dooley 12.58s PB (Heat: 12.56s w/a); 7th - Holly Nash 13.05s PB (Heat: 13.37s w/a)

LJ; 3rd – Annie Maguire 4.78m; ?th - Josie Waddams 4.19m

DT: 1st  - Freya Gutteridge 32.02m PB; 4th - Riva Siggins 25.08m PB

JT: 2nd - Emma Sharp 26.92m

 

Year 7 Girls (U13)

100m - 3rd   - Isobel McDonach  13.53s w/a PB (Heat: 13.77s w/a)

600m - 1st   - Rebecca Brown 1:44.83s PB; 6th - Katie Mitchell 1:50.77 PB

70m Hurdles - 2nd  - Isabella Purdie 11.54s w/a PB (Heat: 11.99s w/a); 4th - Mayi Hughes 12.33s w PB; (Heat: 12.59s w); 6th - Rochelle Constable 12.57s w PB (Heat: 13.82s w)

Please advise any other results to:

Photos: Mike Owers

    

Photo: Ian Law