Golden Jubilee Cup Eton, Sunday 21 July 2002

Lauren Deadman was the star turn as she recorded the only club win in the tough Cup Semi Final at Eton today. The English Schools silver medallist carved four seconds off her best 1500m time to run 4m 28.3 secs beating u23 international Louise Damen in the process.

In the jointly scored men's & women's fixture the men's 1500m also brought a new PB for Gavin Maley who clocked 3m 54.9 secs placing second. Also second were Steve Prady with high jump season's best of 1.90m and Laurie Cossey in 800m.

Joe Naughton notched a pair of third placings in the shot & javelin, as did Kevin Tufton (pole vault) and Ricky Brown (triple jump) while Sarah Deacon's hammer effort also gained third.

The combined menís and womenís team finished fifth in the new format cup competition as star-studded hosts Windsor romped to victory and a place in the National Cup final in three weeks.

 

FINAL SCORES

 
1 Windsor Slough Eton & Hounslow 287
2 Harrow 196.5
3 Epsom & Ewell 182
4 Aldershot F&D 178
5 Havering Mayesbrook 150
6 Woking 149
7 Huntingdon 125.5
8 Bournemouth 98

 

HAVERING MAYESBROOK RESULTS

WOMEN   Pos. Tim/Dis
100 Kate Brewington 4 12.6
200 Hayley Mottram 6 27.0
400 Laurie Cossey 3 59.0
800 Laurie Cossey 2 2:17.6 
1500 Lauren Deadman 1 4:28.3
3000 --    
100H Claire Brennan 6 16.2
400H Claire Brennan 7 70.0
L.J. Sue Bunting 5 4.64
H.J. Claire Brennan 6= 1.40
T.J. Sue Bunting 5 10.42
P.V. Hannah Gamester 5 1.90
S.P. Sarah Deacon 8 8.36
D.T. Sarah Deacon 5 30.87  
H.T. Sarah Deacon 3 40.15  
J.T. Kate Brewington 5 30.80  
4x100 Hannah Gamester, Terri Johnson, Claire Brennan, Kate Brewington 4 51.7
4x400 Lesley Felton (62.9), Lauren Deadman (62.8), Laurie Cossey (61.6), Hayley Mottram (60.3) 4 4:07.6
 
Kate Brewington in 100m action Sue Bunting - Long Jump
Lauren Deadman - 1500m first lap Lauren Deadman - 1500m last bend
Laurie Cossey - 800m Laurie Cossey - 800m
Sarah Deacon -Hammer Sarah Deacon -Hammer
 
A STRINGS Pos. Time/Dist
100 Victor Thomas 7 11.7
200 Victor Thomas 8 23.8
400 Scott Spencer 5 51.9
800 Rob Dickenson 5 2:02.7
1500 Gavin Maley 2 3:54.9 PB
5000 ------
10000 Sean Reuby -- DNF
3000 s/c Jason Lendon 5 10:13.1
110H Leo Barker 4 16.0
400H Kevin Benton 6 58.6 
L.J. Leo Barker 4 6.67
H.J. Steve Prady 2 1.90
T.J. Ricky Brown 3 13.05
P.V. Kevin Tufton 3 4.00
S.P. Joe Naughton 3 13.52
D.T. Joe Naughton 5 38.97
J.T. Joe Naughton 3 46.17
H.T. Danny Gamester 7 39.25
4x100 Scott Spencer, Ricky Brown, Leo Barker, Victor Thomas 6 45.5
4x400 Kevin Benton (54.8), Leo Barker (52.2), Scott Spencer (52.7), Gavin Maley (50.4) 6 3:30.1

Joe Naughton - shot Kevin Benton- 400m hurdles
Kevin Tufton -Pole Vault Steve Prady -High Jump
Jason Lendon - 3k s/c Ricky Brown - Triple Jump
Leo Barker - 110m Hurdles Leo Barker - Long Jump
Scott Spencer - 400m Rob Dickenson - 800m