GOOD WIN FOR BOYS

McDonalds Young Athletes’ Boy' League, Southern Premier, Enfield 20th May 2001 

Final result:

1st Havering Mayesbrook 224 pts
2nd Maidstone 191 pts
3rd Aldershot FD 145 pts
4th Peterborough 113 pts

The under 17 boys team acquitted themselves well with a tremendous win at Enfield, in what was their second league meeting of the season.  The team finished ahead of Maidstone in second, AFD in third and Peterborough in fourth positions respectively.

In the under 13’s, there were wins for Peter Tyler in the 200m(A) and 100m (A), Ashley Reece with a personal best in the 1500m(A) and Shot(A), Anthony Williams in the Shot (B) and Long Jump (B), Nat Senior in the Long Jump (A), Jay Ryan in the 800m(A), Matthew Watkins with a personal best in the 1500m(B) and 100m(B). The 4x100m relay team of P Tyler, M Watkins, J Ryan and N Senior got the relay teams of to a good start with a win, in which the whole squad

In the under 15’s, Terry O’Leary followed his excellent start to the season by gaining a personal best to win the Hammer (A).  He also went on to win the Javelin (A) and ran the fastest league of the winning 4x400m squad of Danny Skelt, Christian Newton,  Joe Golding and Terry O’Leary. 

Other winners for the under 15’s included Samuel Thorne Hammer (B), James Gregory 200m(A) and 100m(A), David Nefs 400m(B), Daniel O’Connell High Jump (B), Christian Newton with a personal best in the Discus (B), Danny Skelt 800m(A), the 4x100m relay squad of James Gregory, Daniel O’Connell, Paul Andrews and Andrew Luck.

 

Danny Skelt - 800m win

In the under 17’s, Peter Phillips had an outstanding day to win in the 400m Hurdles (A), 400m(A) and Discus (A), with two personal best performances in the latter.  Matthew Kelsey, Mark Gardiner, and Greg Smith all produced double winning performances. Matthew gained success in the 100m(A) and 200m(A), Mark produced wins in the Long Jump (B) and 100m(B) and Greg won in the Shot (A) and Discus (B). 

Other winners in this age group consisted of  Steven Prady (A) and Mark Connelly (B) in the High Jump, Peter Jones (B) in the 400m Hurdles and the 4x100m relay squad of Matthew Kelsey, Mark Gardiner, Tom Gregory and Greg Smith.

Peter Phillips - 3 wins, 2 PBs

Boys producing personal bests in their chosen events were Andrew Luck (4.59.1 and Martyn Chambers (5.00.0) in the under 15 boy’s 1500m, Rob Howe (10.01.2) in the under 17 men’s 3000m, James Deane (2.18.0) in the under 17 men’s 800m, Mark Connelly (58.2) in the under 17 men’s 400m.

In all, the team produced an excellent all round winning performance today and will hope to continue this success at the next league meeting at Deangate Hoo on the 3rd June.

Results For McDonald’s League Meeting at Enfield  

Event

‘A’ String

Result

Pos.

‘B’String

Result

Pos.

Under 13

100m

Peter Tyler

14.4

1st

Matthew Watkins

14.7

3rd

200m

Peter Tyler

29.1

1st

Nat Senior

32.3

3rd

800m

Jay Ryan

2.32.2

1st

Tom Clancy

2.50.6

2nd

1500m

Ashley Reece

4.49.5

1st

Matthew Watkins

5.02.1

1st

Long Jump

Nat Senior

4.13

1st

Anthony Williams

3.76

1st

Shot

Ashley Reece

6.42

1st

Anthony Williams

5.98

1st

4x100m R

Peter Tyler, Matthew Watkins, Jay Ryan, Nat Senior

60.5

1st

Under 15

100m

James Gregory

12.6

1st

Daniel O’Connell

13.6

2nd

200m

James Gregory

25.0

1st

David Nefs

28.0

3rd

400m

Danny Skelt

58.0

2nd

David Nefs

60.5

1st

800m

Danny Skelt

2.14.2

1st

Paul Andrews

2.31.1

3rd

1500m

Andrew Luck

4.59.1PB

 

Martyn Chambers

5.00.0PB

 

3000m

Joe Golding

10.42.6

 

Chris Driscoll

11.43.3

 

80m H

Paul Andrews

16.4

4th

Christian Newton

17.0

2nd

Hammer

Terry O’Leary

28.61PB

1st

Samuel Thorne

20.70

1st

Shot

Danny Skelt

8.02

2nd

Kurt Smith

6.39

4th

Discus

Samuel Thorne

26.94

2nd

Christian Newton

26.35PB

1st

Javelin

Terry O’Leary

39.02

1st

Samuel Thorne

20.61

2nd

Pole Vault

Paul Andrews

1.80PB

2nd

Christian Newton

 

 

Long Jump

Daniel O’Connell

4.26

4th

Andrew Luck

4.15

3rd

High Jump

Andrew Luck

1.35

3rd

Daniel O’Connell

1.30

1st

4x100m R

James Gregory, Daniel O’Connell, Paul Andrews, Andrew Luck

54.3

1st

4x400m R

Terry O’Leary, Danny Skelt, Joe Golding, Christian Newton

4.01.6

1st

Under 17

100m

Matthew Kelsey

11.8

1st

Mark Gardiner

11.8

1st

200m

Matthew Kelsey

23.8

1st

Tom Gregory

24.7

2nd

400m

Peter Phillips

54.9

2nd

Mark Connelly

58.2

2nd

800m

Peter Jones

2.09.3

2nd

James Deane

2.18.0PB

2nd

1500m

Andrew Hunter

4.33.2

 

James Deane

4.40.3

 

3000m

Martin Heys

9.42.4

 

Rob Howe

10.01.2PB

 

1500 S/C

James Deane

5.22.2

 

Rob Howe

10.35.2

 

400m H

Peter Phillips

61.8

1st

Peter Jones

66.3

1st

Shot

Greg Smith

11.45

1st

Tom Gregory

7.53

2nd

Discus

Peter Phillips

39.69PB

1st

Greg Smith

24.81PB

1st

Javelin

Greg Smith

38.16

2nd

Andrew Hunter

24.55

3rd

Long Jump

Steven Prady

5.82

2nd

Mark Gardiner

5.53

1st

High Jump

Steven Prady

1.85

1st

Mark Connelly

1.65

1st

Triple Jump

Matthew Kelsey

9.93

3rd

Andrew Hunter

9.72

2nd

4x100m R

Matthew Kelsey, Mark Gardiner, Tom Gregory, Greg Smith

47.6

1st

4x400m R

Mark Gardiner, Peter Phillips, Martin Heys, Mark Connelly

3.53.9

3rd