National Junior League, Thames Division, Colchester 29 July 2007

Provisional Match Result

 

 

Men

Women

Match Points

League Points

1

Basildon

 

 

482

8

2

Team Bedford

 

 

467.5

6

3

Havering Mayesbrook

 

 

423.5

7

4

City of Norwich

 

 

364

5

5

Ipswich

 

 

336

4

6

London Heathside & Highgate

 

 

163.5

3

7

Colchester & Tendring

 

 

129.5

2

 

 

Third place in the final National Junior League fixture ensured a runners-up spot in the league and put the team on course for an invitation to the promotion match for the Premier Division on 2nd September at Lee Valley.

Nicola Hill returned to club colours less than 24 hours after her return from GB action in Serbia and won both events and won the female athlete of the match award for her hurdles double. Becky Quinlan (2nd claim) proved a worthy addition to the squad with wins in the A triple jump and B 100m hurdles plus a 40m hurdles runners up spot, while the other second claim member Jess Tappin won the B high jump and added points in 100, 200m and shot.  Emma Christmas won the javelin in her final appearance in this league.

Runners up spots went to Bethan Siddons (High jump & B triple jump), the 800m pairing of Robyn Matson and Georgie Sales, who also added second in the B javelin and third in the 1500m, with Vicky Smith second in the B. Angela Jams was third in the B long jump and Lauren Clark added a hat trick of fourth places in 200, 400m and discus, as did Jade Edwards (400m, hammer & shot).

Anthony Williams returned from injury with a double win, taking the A 110m hurdles and B long jump, and was also second in the B triple jump. Bonne Buwembo and Georgie Bean cleaned up in the javelin, with Georgie adding three metres to his PB to go fifth on the club all time senior list. Another U17, Bradley Reece won the B discus, and was runner up in both A hammer & B shot. Vince Lazaro placed second in the long jump, and set a triple jump PB and placed in the 100m. Rob Jones was second in the steeplechase, while Paul Adair’s 400m & 200m PBs gained him 3rd & 5th respectively, with Joseph Ramie also setting PBs in both sprints. Jay Ryan was third in both high jump and shot, the latter a new PB, and Craig More also claimed two thirds in B high jump & discus A.  Adam McCarthy was third in the 400m hurdles on his league debut and Kieran Nelson set a PB in the B race.  Josh Dunne complete the line up in the B 800m

  

Women 

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Jessica Tappin (2nd)

4

12.8s w

 

100

Nicola Hill

3

12.8s w PB

200

Jessica Tappin (2nd)

2

25.8s w

 

200

Lauren Clark

4

27.7s w

400

Lauren Clark

4

62.1s

 

400

Jade Edwards

4

68.7s

800

Robyn Matson

2

2:23.2s

 

800

Georgie Lou Sales

2

2:27.1s PB

1500

Georgie Lou Sales

3

5:00.1s

 

1500

 Vicky Smith

 2

5:05.9 

3000

 

 

 

 

3000

 

 

 

100H

Nicola Hill

1

15.0s w

 

100H

Becky Quinlan (2nd)

1

16.5s w PB

400H

Nicola Hill

1

64.5s

 

400H

Becky Quinlan (2nd)

 2

67.5s

L.J.

Bethan Siddons (U17)

6

4.41m

 

L.J.

Angela James

 3

4.35m 

H.J.

Bethan Siddons (U17)

2=

1.50m

 

H.J.

Jessica Tappin (2nd)

1

1.50m

T.J.

Becky Quinlan (2nd)

1

10.66m

 

T.J.

Bethan Siddons (U17)

2

9.97m

S.P.

Jessica Tappin (2nd)

4

8.62m

 

S.P

Jade Edwards

4

6.21m

D.T.

Lauren Clark

4

26.84m

 

D.T.

Emma Christmas

5

14.21m

J.T.

Emma Christmas

1

35.37m

 

J.T

Georgie Lou Sales

2

25.11m

H.T.

Robyn Matson

6

11.22m

 

H.T.

Jade Edwards

4

6.84m

4x100

 Tappin, Matson, James, Smith

4

54.8 

4x400

Lauren Clark (62.6), Georgie Sales (65.8), Becky Quinlan (62.0), Nicola Hill (59.9)

2

4:10.4

Men 

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Joseph Ramie (U17)

6

11.7s w

PB 

100

Vince Lazaro

7

12.0s w

200

Joseph Ramie (U17)

4

23.5s w

PB 

200

Paul Adair

5

23.7s w PB

400

Paul Adair

3

51.2s

PB 

400

Adam McCarthy (2nd)

6

57.4s

800

Rob Jones

5

2:12.7s

 

800

Josh Dunn (U17

5

2:13.0s

1500

       

1500

     

3000

 

 

 

 

3000

 

 

 

110H

Anthony Williams

1

15.6s w

 

100H

Adam McCarthy (2nd)

5

20.2s w PB

400H

Adam McCarthy (2nd)

3

62.4s

 

400H

Kieran Nelson (U17)

4

67.3s PB

2000SC Rob Jones

2

6:59.2s

         

L.J.

Vince Lazaro

2

6.46m

 

L.J.

Anthony Williams

 2

6.20m

H.J.

Jay Ryan

3

1.80m

 

H.J.

Craig Moore

3

1.50m

T.J.

Vince Lazaro

3

12.60m

PB 

T.J.

Anthony Williams

2

9.97m

PV

Not held              

S.P.

Jay Ryan

3

11.05m

PB 

S.P

Bradley Reece (U17)

2

10.39m PB

D.T.

Craig Moore

3

30.80m

 

D.T.

Bradley Reece (U17)

1

30.65m

J.T.

Bonne Buwembo

1

59.98m

 

J.T

Georgie Bean (U17)

1

53.52m PB

H.T.

Bradley Reece (U17)

2

37.55m

 

H.T.

Georgie Bean (U17)

3

19.64m PB

4x100

 Vince Lazaro, Joseph Ramie, Paul Adair, Anthony Williams

6

46.6 

4x400

Paul Adair (52.1), Jay Ryan (55.0), Kieran Nelson (57.2), Adam McCarthy (56.9)

5

3:41.2

 

photos    

LEAGUE STANDINGS AFTER ROUND 4

Match Points League Points
1 Basildon   29
2 Havering Mayesbrook   26
3 Team Bedfordshire   24
4 City of Norwich   21
5 Ipswich   20
6 London Heathside & Highgate  

12

7 Colchester & Tendring   8