Southern Athletics League, Div 2, Round 3, Croydon

Saturday 9th July 2011

FINAL MATCH SCORE

1st

Havering Mayesbrook

207 points

2nd

Croydon Harriers

 184 points

3rd

Winchester & District

 174 points

4th

Orion Harriers

 113 points

 

The joint men’s & women’s Southern League squad maintained their unbeaten record after three wins in three fixtures and now lie third in the Division 2 table

The Ladies dominated the opposition with 17 victories. Nicola Hill continued her come back with wins in both hurdles events and second in the 200m, while Claire Brennan won both B hurdles & The B javelin with Kike Oniwinde winning the javelin A.

Vicky Smith was an inspiration tackling every track distance from 400m to 3000m winning the B 3000m plus two second and a third. Lauren Clark won the discus and also added B 800m victory and 400m points.  There were doubles for Zoe Young (long jump & shot), Ellie Watson (triple jump and B high jump) and Nina Brennan (B shot & discus) with individual wins from Bethan Siddons (high jump ) and Hannah Connor (long jump B).

The men also scored well throughout with six A string and seven B string wins.

Massi d Dendani logged  affine 400m win and Isaac Ogunlade coasted to an easy victory in the one lap hurdles and more wins over the barriers came from the steeplechase duo of Rob Warner & U17 Josh Conners. Jamie Buckley-Stanton took the honours in the B 1500m, as did Jeremy Watson the B 110m hurdles). Good track points came from second places from Hoseah Gikungu (1500m).and veteran Simon Hart (5000m) with third places from Tomasz Angowski (100m), Neill Collins (400m & 1500) and Ross Earney (800m B) while Tom Brennan made his 500m debut.

Arron Boning as usual covered a host of events with three B string field victories and two second places in his seven event contribution.  Anthony Williams won the long jump but tweaked a leg injury and Jake Nelson came up trumps in the N High jump. Stuart Tufton vaulted higher than the opposition for top points and Sam Harrison took the javelin honours and threw a season’s best in the hammer for second.  Darron Keevil was second in the discus and third in the shot and Philip Groombridge was second in the B long jump.  .

The team travel to league leaders Andover in the next fixture on 30th July.

Top of Table (after Round 3 of 5)

 

League Table (Top 3)

Totals

1

Andover and Overton

705

12

2

Peterborough

663

12

3

Havering Mayesbrook

607

12

 

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Zoe Young

13.5 

Hannah Connor

2

14.3s 

200

Nicola Hill

2

26.1s

 

 

 

400

Lauren Clark

64.8 

Vicky Smith

2

67.7s 

800

Vicky Smith

2:23.5

Lauren Clark

1

2:25.5 

1500

Vicky Smith

2

5:28.8s

 =

 

 

3000

Ingrid Deane

2

10:49.5s

Vicky Smith

1

11:28.3s

100H

Nicola Hill

1

14.8s

Claire Brennan

1

17.2s 

400H

Nicola Hill

1

62.5s

Claire Brennan

1

69.6s 

L.J.

Zoe Young

1

4.89m

Hannah Connor

1

4.74m

H.J.

Bethan Siddons

1

1.55m

Ellie Watson U20

1

1.40m

T.J.

Ellie Watson U20

1

9.36m

 =

 

 

P.V.

=

=

=

=

=

=

S.P.

Zoe Young

1

8.49m

Nina Brennan

1

7.74m

D.T.

Lauren Clark

1

31.50m

Nina Brennan

1

19.39m

J.T.

Kike Oniwinde U20

1

42.53m

Claire Brennan

1

21.94m

H.T.

Nina Brennan

18.82m 

 =

 

 

4x100

 

2

56.2s

4x400

 

1

4:18.0

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Richard Holland (U20)

3

11.5s PB

Tomasz AngowskiU20

3

12.5s

200

Richard Holland (U20)

3

24.1s

Massi Dendani U20

2

24.8s

400

Massi Dendani U20

1

52.0s

Neill Collins

3

60.6s

800

Neill Collins

3

2:11.8s

Ross Earney

3

2:29.5s

1500

Hoseah Gikungu

2

4:14.0s

Jamie B-Stanton

1

4:24.5s

5000

Simon Hart M45

2

17:15.2

Tom Brennan

4

20:33.2s

110H

Arron Bonning

4

24.6s

Jeremy Watson

1

21.1s

400H

Isaac Ogunlade

1

55.4s

Kieran Nelson

3

72.3s

2000SC

Rob Warner

1

6:22.5s

Josh Conners U17

1

7:04.1

L.J.

Anthony Williams

1

6.52m

Philip Groombridge

2

5.25m

H.J.

Jeremy Watson

3

1.70m

Jake Nelson (U20)

1

1.60m

T.J.

Jake Nelson U20

2

11.18m

Arron Bonning

3

9.20m

P.V.

Stuart Tufton M60

1

3.20m

Arron Bonning

1

2.80m

S.P.

Darron Keevil            

3

9.63m

Arron Bonning

1

9.97m

D.T.

Darron Keevil   

2

28.86m

Arron Bonning

2

27.93m

J.T.

Sam Harrison

1

46.67m

Arron Bonning

1

41.26m

H.T.

Sam Harrison

2

29.79m

Arron Bonning

2

19.21m

4x100

 

2

47.6s

4x400

 

2

3:31.0s

 Non-scoring:

Non-scoring: JT Darron Keevil 34.48m; 100 Phlip Groombridge 12.3s 800m Rob Warner 2:05.2