Southern Athletics League,  Div 2, Round 4, Andover

Saturday 30th July 2011

FINAL MATCH SCORE

1st

Peterborough

 222 points

2nd

Andover & Overton

 199.5 points

3rd

Havering Mayesbrook

187.5 points

4th

Chichester

 92 points

 

Havering Mayesbrook’s senior team finished third in the top of the table clash at Andover on Saturday as Peterborough retained their unbeaten record to go top of the table & hosts Andover lost their top spot.

The ladies scored well with 14 victories. Vicky Smith won both 800m and steeplechase and added 400m points, while Claire Brennan had a hat trick of wins in the pole vault, 200m & hurdles B plus javelin points.  Zoe Young had a win double in javelin and high jump B, and scored in long jump, pole vault and 100m.  Nina Brenan was in good form with wins in A shot & B discus, as Lauren Clark added A discus victory and 400m points.

Ingrid Deane & Gemma Phillips made it an A & B string double in the 300m and were both second in the 1500m races, Chloe van Wulven won the 100m hurdles and scored well in high jump and 200m and Hannah Connor won the B long jump.  Chloe, Claire, Zoe & Hannah combined to win the sprint relay

The men’s team weren’t able to match the ladies’ display but produced seven wins and some fine performances. Josh Olawore made his league debut one day before his 16th birthday & celebrated with wins in both long and triple jumps and a PB in the 100m. Adam Wileman added wins in B long & triple jumps and improved his 400m hurdles best.

Evergreen skipper Mark Bishop won both 110m hurdles and pole vault, placed second in the high jump  and was third in the B 100m. Sam Harrison’s season’s best brought him javelin victory.

Adam McCarthy was second in the 400m and third in the 200m with U17 Tyler Bennett occupying the same places in the B strings. Another  U17 Josh Conners set a new PB for third in the 800m. Neill Collins covered 800m, 1500m and 3000m with his highest placing second in the shorter race, while Ross Earney kept Neill company in the 1500m and 3000m. Kieran Nelson was third in both B hurdles.

The formidable duo of Arron & Darron as usual covered the other field events - Arron Boning taking second places in vault, shot and discus B and hammer A fourth, while Darron Keevil bagged two second places in discus A & javelin B and fourth places in shot & hammer.        

Despite the setback the squad are still in one of the three promotion slots with one match to go.

Top of Table after round 4 of 5    

1

Peterborough

885

16

2

Andover and Overton

904.5

15

3

Havering Mayesbrook

794.5

14

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Zoe Young

2

13.6 

=

 

 

200

Chloe Van Wulven

3

27.5s

Claire Brennan

1

27.3s 

400

Lauren Clark

3

61.9s 

Vicky Smith

3

66.2s 

800

Vicky Smith

1

2:25.3s

=

 

 

1500

Ingrid Deane

2

5:06.2s

Gemma Phillips

2

5:22.3s 

3000

Ingrid Deane

1

10:43.4s

Gemma Phillips

1

11:34.8s PB

100H

Chloe Van Wulven

1

14.9s

Claire Brennan

1

6.2s 

2000sc

Vicky Smith

1

7:54.1s

 

 

 

L.J.

Zoe Young

3

4.82m

Hannah Connor

1

4.62m

H.J.

Chloe Van Wulven

2

1.50m

Zoe Young

1

1.45m

T.J.

Hannah Connor

3

8.73m

 =

 

 

P.V.

Claire Brennan

1

2.05m

Zoe Young

3

1.10m

S.P.

Nina Brennan

1

8.34m

Gemma Phillips

3

6.58m

D.T.

Lauren Clark

1

31.78m

Nina Brennan

1

23.43m

J.T.

Zoe Young

1

30.75m

Claire Brennan

3

21.80m

H.T.

Nina Brennan

3

17.49m 

 =

 

 

4x100

Chloe, Claire, Zoe & Hannah

1

52.7s

4x400

Lauren, Vicky, Claire & Chloe

2

4:19.7s

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Josh Olawore (U17)

3

11.3s PB

Mark Bishop M40

3

12.2s

200

Adam McCarthy

3

24.2s

Tyler Bennett U17

3

25.0s

400

Adam McCarthy

2

52.4s

Tyler Bennett U17

2

54.5s

800

Josh Conners U17

3

2:03.5s PB

Neill Collins

2

2:08.2s

1500

Neill Collins

4

4:41.5s

Ross Earney

3

5:12.5s

3000

Ross Earney

4

10:10.5 PB

Neill Collins

3

11:29.9s

110H

Mark Bishop M40

1

16.9s

Kieran Nelson

3

19.9s

400H

Adam Wileman U20

3

61.0s PB

Kieran Nelson

3

70.9s

3000SC

--

 

 

 

 

 

L.J.

Josh Olawore (U17)

1

6.69m

Adam Wileman U20

1

5.35m

H.J.

Mark Bishop M40

2

1.65m

=

 

 

T.J.

Josh Olawore (U17)

1

13.17m

Adam Wileman U20

1

11.41m

P.V.

Mark Bishop M40

1

3.20m

Arron Bonning

2

2.20m

S.P.

Darron Keevil            

4

9.33m

Arron Bonning

2

9.28m

D.T.

Darron Keevil   

2

29.22m

Arron Bonning

2

25.88m

J.T.

Sam Harrison

1

51.06m

Darron Keevil            

2

31.38m

H.T.

Arron Bonning

4

20.14m

Darron Keevil

4

15.76m

4x100

 Adam Mc, Adam W, Mark & Kieran

3

48.6s

4x400

 Adam W, Mark, Tyler & Adam Mc,

2

3:38.6s

Pics: Kevin White