Southern Athletics League, Div 1, Round 1, Andover

Saturday 20th April 2012

FINAL MATCH SCORE

1st

Southampton  253.5 points
2nd Andover  182 points
3rd Havering Mayesbrook 141 points
4th Luton  122.5 points
The newly-promoted Southern League teams faced a difficult start to their season as a short-staffed squad took on defending champions Southampton, last year's third place Luton and hosts Andover.  A mix of youth and experience did well to avoid the wooden spoon position, finishing third. 

Multi-eventer Arron Bonning provided the backbone of the men’s team tackling seven events, winning two – the B string 110m hurdles and B javelin and earning two other second placed points in the pole vault and triple jump.  His javelin win made it a double in the event as Sam Harrison’s season’s best won the A string, while Arron’s vault partner Phil Groombridge cleared 3.00m for the first time to win the B string.  A string hurdler Jeremy Watson was edged out in a close finish and picked up another second place in his high jump speciality. Other runners up spots on the field were gained by Adam Wileman (long & triple jump), Jake Nelson (high jump) and Richard Holland (A long jump)

On the track there was a fine A string 400m win for  17-year-old Danny Wilson, who also tackled the senior discus for the first time. U17 George Hadler made his league debut in tough company but did well in his first 400m hurdles race over the higher senior flights in third and improved his 200m PB for third in that event. More track points came from Tyler Bennett (400m B – 3rd), Anthony Soar (3rd – 800m & 1500m) and fourth places from Massi Dendani (800m & 1500m) and Volkan Isikgun (100m).

The ladies squad were thinly stretched and had to call on several debutants to fill gaps.  Experienced Kate Cowley led the way with her highest outdoor pole vault of 3.60m for victory and Kate also added triple jump maximum points, and javelin and B 200m runners up points. Claire Brennan won the sprint hurdles, and added three second places in the 400m hurdles, B pole vault & B javelin.  Georgie Taylor made her senior debut with a discus win and set a new shot PB for second, as well as running the 400m for the first time

Vital second place points were earned by Nina Brennan (B shot & B hammer), Laura Drew (B discus & also third hammer), and Ellie Watson (B triple jump).

Track points were hard to come by but first-time league competitors Nina Olatunbosun (100m) Aisha Kamara (100m, 200m & long jump), Laura Swords (800m), and mother & daughter Claire (800m) and Ella-Rose Rudgley (1500m) all scored important points against strong opposition to cover gaps.

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Nina Olatunbosun (U20) 4 14.2 Aisha Kamara (U17) 4 14.2

200

Aisha Kamara (U17) 3 29.9 Kate Cowley 2 27.3

400

Nina Brennan 4 72.2 Georgie Taylor 4 67.7 PB

800

Laura Swords (U20) 4 3:17.9 Claire Rudgley (W35) 4 3:23.9

1500

Ella-Rose Rudgley (U17) 4 7:36.5 ==    

3000

==          

100H

Claire Brennan 1 16.0 ==    

400H

Claire Brennan 2 68.3 ==    

L.J.

Ellie Watson 4 4.18m Aisha Kamara U17 4 3.72m

H.J.

Ellie Watson 4 1.35m ==    

T.J.

Kate Cowley 1 10.80m Ellie Watson 2 8.66m

P.V.

Kate Cowley 1 3.60m Claire Brennan 2 1.60m

S.P.

Georgie Taylor (U17) 2 9.38m Nina Brennan 2 9.16m

D.T.

Georgie Taylor (U17) 1 38.11m Laura Drew (U20) 2 24.81m

J.T.

Kate Cowley 2 32.60m Claire Brennan 2 22.09m

H.T.

Laura Drew (U20) 3 20.46m Nina Brennan 2 19.42m

4x100

Kate, Claire B, Thiziri, Aisha

4

57.5

4x400

Georgie, Kate, Clare B, Claire R

3

5:00.6

 

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Richard Holland 3 11.8 Vulkan Isikgun 4 13.0

200

George Hadler (u17) 3 23.0 PB Richard Holland 3 24.5

400

Danny Wilson (U20) 1 51.3 Tyler Bennett (U20) 3 53.7

800

Massi Dendani (U20) 4 2:18.2 Anthony Soar 3 2:28.6

1500

Massi Dendani (U20) 4 4:46.2 Anthony Soar 3 5:26.9

5000

==          

110H

Jeremy Watson 2 18.8 Arron Bonning 1 21.1

400H

George Hadler (U17) 3 60.0 PB Adam Wileman (U20) 4 62.0

L.J.

Richard Holland 2 5.64m Adam Wileman (U20) 2 5.44m

H.J.

Jeremy Watson 2 1.75m Jake Nelson (U20) 2 1.65m

T.J.

Arron Bonning 2 11.68m Adam Wileman (U20) 2 10.87m

P.V.

Arron Bonning 2 3.00m Phil Groombridge 1 3.00m PB

S.P.

Arron Bonning 4 9.71m Phil Groombridge 4 8.28m

D.T.

Arron Bonning 4 28.79m Danny Wilson (U20) 4 27.15m PB

J.T.

Sam Harrison 1 47.13m Arron Bonning 1 40.72m

H.T.

Sam Harrison 4 30.76m Arron Bonning 4 21.18m

4x100

Richard, Jeremy, Volkan, Jake

3

48.6

4x400

Tyler, George, Danny, Massi

3

3:31.6

Non Scoring:

200 Volkan Isikgun 26.2; TJ: Jake Nelson 10.90m; SP: Anthony Soar 7.78m; James Soar 7.44m; JT James Soar 22.96

100 Thiziri Dendani (U17) 17.7s; LJ: Nina Olatunbosun (U20) 3.60m