Southern Athletics League, Div 1, Round 3, Hornchurch

Saturday 15th June 2013

FINAL MATCH SCORE

1st Havering Mayesbrook 200.5 points

2nd

Nene Valley Harriers  195 points
3rd Worthing & District  187 points
4th Herts Phoenix  158 points

A

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Emma Christmas 4 13.6 PB Nina Olatunbosun 2 13.7 PB

200

Michelle Hughes (U17) 2 26.2 Flic Clarke 3 28.0

400

Ellie Watson 4 73.0 Rachel Kerr 4 84.3

800

Sarah Wilson (U17) 2 2:24.3 Vicky Smith 1 2:25.3

1500

Vicky Smith 2 5:07.4 Claire Davies 3 5:42.5

3000

Lauren Deadman 1 9:36.7 Gemma Phillips 1 11:02.9 PB

100H

Chloe van Wulven 1 15.3 Claire Brennan 1 17.1

400H

Flic Clarke 1 63.5 PB Claire Brennan 1 69.8
1500SC Vicky Smith 3 5:40.2 Bella Woods (U20) 1 5:54.8 PB

L.J.

Zoe Young 3 5.03m Michelle Hughes (U17) 2 4.74m

H.J.

Bethan Siddons 2 1.73mPB # Chloe van Wulven 1 1.55m

T.J.

Bethan Siddons 3 10.48m Ellie Watson 3 9.28m

P.V.

Leanne Butler 2 2.70m Claire Brennan 2 2.30m  PB

S.P.

Debbie Knight (U20) 2 10.69m PB Nina Brennan 3 7.52m

D.T.

Rachel Forder (U17) 1 41.36m Sophie Baggs (U20) 1 35.82m

J.T.

Emma Christmas 1 38.57m Debbie Knight (U20) 1 37.18m

H.T.

Emma Christmas 4 21.53m Nina Brennan 3 21.03m

4x100

Debbie Knight, Chloe van Wulven, Emma Christmas, Lucy Bailey 3 52.6

4x400

Michelle Hughes U17 (61.8), Chloe van Wulven (61.3), Sarah Wilson U17 (62.2), Flic Clarke (62.1) 2 4:07.4

# = Club record

Non Scoring:

100m: Michelle Hughes 12.7 PB; Lucy Bailey 13.5 PB;; Zoe Young 13.9; Javelin: Zoe Young 29.41m

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Volkan Isikgun 4 12.7 Patrick Chimhini (U20) 3 12.2

200

Josh Olawore (U20) 1 22.7 John Adekoya (U20) 2 24.3 PB

400

Paul Kavanagh 4 57.2 Jeremy Watson 4 60.6

800

Paul Grange 4 2:01.9 Paul Kavanagh 2 2:05.7

1500

Hoseah Gikungu (U20) 2 4:06.7 Matt Bland (M45) 3 4:17.3

5000

Steve Rand (M40) 4 16:35.4 Ian Anthony 2 17:16.7

110H

Jack Edgar-Hill 1 16.2 Jeremy Watson 1 16.6

400H

Jeremy Watson 3 61.8 Jack Edgar-Hill 2 63.1 PB

2kSC

Rob Warner 1 6:14.0 Jason Lendon 1 6:31.7

L.J.

Josh Olawore (U20) 1 6.84m Alex Law (U17) 1 6.67m

H.J.

Alex Law (U17) 3= 1.75m John Adekoya (U20) 3 1.70m PB

T.J.

John Adekoya (U20) 3 11.83m  PB Jeremy Watson 2 11.73m

P.V.

Mark Bishop (M45) 3 2.80m Arron Bonning 3 2.80m

S.P.

Emmanuel Quarshie 2 13.27m Mark Bishop (M45) 2 10.38m

D.T.

Mark Bishop (M45) 3 32.62m Emmanuel Quarshie 2 28.02m

J.T.

Arron Bonning 4 37.58m Paul Berrett 4 25.23m

H.T.

Arron Bonning 4 20.04m Emmanuel Quarshie 3 19.20m

4x100

  3 46.6s

4x400

Hoseah Gikungu (54.6), Jeremy Watson (56.4), Paul Kavanagh (56.2), Josh Olawore (51.6) 4 3:38.8

Non Scoring:

400mH Paul Berrett (M50 71.8; SP - Arron Bonning 9.33m, LJ: Mark Bishop 6.06m; 500m: Simon Hart 16:57.3; Sam Jackson 18:42.8;

200: Patrick Chimhini 25.1; 1500: Abdul Mohamed 4:42.3 PB; Matthew Braybrook 4:48.0 PB; Bradley West 4:50.7 PB. 2k SC: Paul Berrett (M50) 7:21.6