Southern Athletics League, Div 1, Round 2, Croydon

Saturday 17th May 2014

FINAL MATCH SCORE

1st

Croydon  197 points
2nd Blackheath & Bromley  180 points
3rd Bedford & County  164 points
4th Havering AC 135 points

 

A depleted Southern League squad, affected by the British Masters Road Relays and Essex Championships, brought up the rear at Croydon on Saturday.

 

There was a strong showing in the ladies field events with four wins and a crop of second places. Georgie Taylor threw a season’s best for shot victory, also won her discus speciality and was runner up in the 400m in another season’s best.  Bethan Siddons won the high jump and was second in both the triple jump & B log jump, while Emma Christmas took javelin full points.  Zoe Young provided strong support with B string runners up spots in both high jump & javelin, plus long jump & 100m third place points. Claire Brennan (season’s best) & Bella Woods were both second in the 400m hurdles and Nona Brennan set another season’s best in placing second in the B 400m.  Both ladies relay teams were also second.

 

The men were badly affected by absentees in the distance events as 12 club veteran runners were in Birmingham at the Masters’ relays.  The exception came from Rob Warner who ran one of his fastest ever 3000m steeplechase times for victory with Martin Chester completing the double with B string victory.

 

Arron Bonning competed in seven field events & the 110m hurdles, winning the pole vault and adding second place points in hurdles & triple jump A and shot & discus B strings.  Nathan Steele made a winning return to club colours with victories in B string long jump & triple jump and second place points were added by Alex Law with a PB in the shot and team manager Kevin White in the B hammer.

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Zoe Young

3

13.92

Samantha Hill

3

14.42

200

Tayla Humm U20

4

26.24

Samantha Hill

4

29.64

400

Georgie Taylor U20

2

65.08

Nina Brennan

2

67.91

800

==

 

 

 

 

 

1500

Jade Edwards

4

5:39.20

Clare Davies

3

5:39.95

100H

Claire Brennan

3

17.84

==

 

 

400H

Claire Brennan

2

67.98

Bella Woods

2

75.52

L.J.

Zoe Young

3

4.81m

Bethan Siddons

2

4.43m

H.J.

Bethan Siddons

1

1.65m

Zoe Young

2

1.40

T.J.

Bethan Siddons

2

10.24m

=

 

 

P.V.

=

 

 

 

 

 

S.P.

Georgie Taylor  U20

1

10.79m

Claire Brennan

4

7.78m

D.T.

Georgie Taylor  U20

1

41.78m

Nina Brennan

4

22.55

J.T.

Emma Christmas

1

38..24m

Zoe Young

2

25.07m

H.T.

Nina Brennan

4

19.17m

Emma Christmas

3

17.54m

4x100

 

2

52.93

4x400

 

2

4:36.70

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Nathan Steele

3

11.60

Dere Coker

4

12.60

200

Nathan Steele

4

23.92

Michael O’Callaghan

4

25.74

400

Michael O’Callaghan

3

55.69

==

 

 

800

Billy Rungay

4

2:04.24

==

 

 

1500

 

 

 

 

 

 

3000

Martin Chester M40

4

10:32.36

 

 

 

110H

Arron Bonning

2

21.85s

 

 

 

400H

Rob Warner

3

78.68

 

 

 

3kSC

Rob Warner

1

9:37.17

Martin Chester M40

1

11:11.08

L.J.

Dere Coker

4

5.57

Nathan Steele

1

5.55

H.J.

Arron Bonning

4

1.55

Michael O’Callaghan

4

1.45

T.J.

Arron Bonning

2

11.21

Nathan Steele

1

10.39

P.V.

Arron Bonning

1

2.80

 

 

 

S.P.

Alex Law U20

2

9.60

Arron Bonning

2

9.58

D.T.

Alex Law U20

3

24.57

Arron Bonning

2

23.46

J.T.

Arron Bonning

3

37.80

Alex Law U20

3

29.92

H.T.

Arron Bonning

3

19.10

Kevin White

2

8.06

4x100

 

3

48.18

4x400

 

4

3:54.99