Southern Athletics League, Div 1, Round 4, Basingstoke

Saturday 12th July 2014

1st

Walton

212.5

2nd

Basingstoke & Mid Hants

190

3rd

Stevenage & North Herts

177

4th

Havering AC

164.5

 

The Southern League squad face a tough fight to preserve their Division One status after another fourth place finish at Basingstoke on Saturday.

With eight team members absent at the English Schools Championships and others unavailable due to Sunday’s Inter-Counties fixture this was always going to be a tough fixture and some great individual & team efforts could not avoid the wooden spoon position.

Nathan Steele’s 100m PB brought him victory and Richard Holland also took the B 200m honours. John Adekoya won the triple jump, was second in the 100m B, and third in the high jump.  Anthony Williams made a winning return to the squad with B triple jump victory and was second in the sprint hurdles.  Billy Rungay & Paul Kavanagh were both second in the 800m in new PBs, as were Jamie Buckley Stanton & Matt Bland (1500m), and ‘’chasers Martin Chester & Ian Anthony, who also paired up for good points in the 3000m flat race.  Arron Boning tackled six events, with his best position being second in the sprint hurdles and Alex Law’s best result brought second place in the B long jump while Danny Wilson made his first appearance of the year in the discus & javelin.

The small Ladies’ squad recorded five victories with Tayla Humm winning the 100m in a new PB and Faye Fullerton winning both 1500m & 3000m events. Claire Brennan won the 400m hurdles and was second in the sprint hurdles and B pole vault, while Emma Christmas’ furthest throw since her shoulder operation won her the A javelin.

The always busy Vicky Smith was even more industrious than ever competing in seven events gaining second places in four of them - 1500m, 3000m, 400m hurdles, and steeplechase. More second places were gained by Zoe Young (100m, high jump & javelin), Tina Quinlivan with a new PB & club veterans’ pole vault record, Nina Brennan (shot) and Sam Hill (discus).  Under 17 Alice Martin completed the line up with 400m & shot points.

The final match on Saturday 2nd August at Portsmouth pitches Havering against the hosts, highly placed Nene Valley Harriers, and league leaders Southampton.

  

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Tayla Humm U20

1

12.4 PB

Zoe Young

2

13.2

200

Emma Christmas

4

29.2

Tina Quinlivan W35

4

30.2

400

Sam Hill

4

67.8

Alice Martin U17

4

85.5

800

Vicky Smith

4

2:45.2

==

 

 

1500

Faye Fullerton

1

4:46.8

Vicky Smith

2

5:26.1

3000

Faye Fullerton

1

10:03.5

Vicky Smith

2

11:22.2

100H

Claire Brennan

2

17.4

==

 

 

400H

Claire Brennan

1

69.8

Vicky Smith

2

76.2

2000S/C

Vicky Smith

2

7:41.2

 

 

 

L.J.

Zoe Young

3

4.64m

Vicky Smith

4

2.90m 

H.J.

Claire Brennan

2

1.40m

Zoe Young

3=

1.30

T.J.

Vicky Smith

4

7.60m

Sam Hill

4

6.99m

P.V.

Tina Quinlivan W35

2

2.70m PB

Claire Brennan

2

2.10m

S.P.

Nina Brennan

2

8.12m

Alice Martin U17

3

6.85m

D.T.

Nina Brennan

3

24.02m

Sam Hill

2

24.02m

J.T.

Emma Christmas

1

41.45m

Zoe Young

2

27.63m

H.T.

Nina Brennan

43

18.02m

Emma Christmas

3

16.81m

4x100

 

3

53.0

4x400

 

4

4:57.1

EVENT

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Nathan Steele

1 

11.0 PB

John Adekoya U20

2

11.4 PB

200

Nathan Steele

3

23.7

Richard Holland

1 

24.4

400

Billy Rungay

4

54.6 PB

Paul Kavanagh

55.5 PB 

800

Paul Kavanagh

2

2:02.7 PB

Billy Rungay

2

2:04.1 PB

1500

Jamie Buckley-Stanton 

2

4:19.1

Matt Bland M45

2

4:28.9

3000

Ian Anthony

2

9:48.0

Martin Chester M40

3

10:28.7 

110H

Anthony Williams

2

17.7

Arron Bonning

2

20.9

400H

Arron Bonning

4

78.5

== 

 

 

3kSC

Martin Chester M40

2

11:20.7

Ian Anthony

2

12:25.5

L.J.

Richard Holland

3

6.59

Alex Law U20

2

5.90

H.J.

Alex Law U20

4

1.70

John Adekoya U20

3

1.65

T.J.

John Adekoya U20

1

12.69

Anthony Williams

1

12.18

P.V.

Arron Bonning

4

3.00

Alex Law U20

4

2.80

S.P.

Nathan Steele

3

9.261

Arron Bonning

3

7.60

D.T.

Danny Wilson

3

35.40

Arron Bonning

3

25.51

J.T.

Alex Law U20

4

35.41

Danny Wilson

4

31.41

H.T.

Arron Bonning

4

20.68

Kevin White M55

4

8.00

4x100

 

2

44.8

4x400

 

4

3:38.8

                     

Non Scoring: 100m: Jason Ngandu 11.5 PB