Southern Athletics League, Div 2, Round 2, Hornchurch

Sunday 21st May 2017

FINAL MATCH SCORE

1st

Havering AC

211.5 points

2nd

Croydon Harriers

193.0 points

3rd

London Heathside

191.0 points

4th

Eastbourne Rovers

188.5 points

Havering’s senior Southern League team made the most of home advantage with a winning performance in a competitive match at a sunny Hornchurch Stadium on Sunday.

The ladies team notched up an impressive 15 wins and 11 second places.  Claire Brennan scored highly with wins in the 100m hurdles, B 400m hurdles and javelin, and runners up placings in long jump and pole vault.  Flic Clarke added a hurdles double, winning the A 400m hurdles and B sprint hurdles.  Bethan Siddons won the high jump and Chloe Williams won the B, less than four months after giving birth to baby Oliver.  Bethan was also second in the triple jump with Beth James winning the B event.  Lydia Hallam opened her track season after injury with an 800m win, with Georgia Philips second in the B, and Ginte Bailey made her track debut with 5000m runners up spot, with Robyn Matson winning the B. 

Fifteen year old Jade Kavanagh smashed her PB to win the 200m, after placing second in the B 100m, and another 15-year old Rosie Brown won the discus with Nina Brennan winning the B. Nicola Hill won the B 400m, after Katie Dawson went close to her career best in placing second in the A, and Zoe Clarke scored well with second places in long jump, shot and pole vault, and third in the javelin. The ladies squad was completed by Bella Woods (1500m), Elysha Thatcher-Gray (shot) and Emily James (1500m & steeplechase) who all recorded third place finishes.

Flic, Katie, Chloe & Jade combined for second in the sprint relay before Katie, Nina, Georgia & Chloe won the 4x400m relay from the front.

The men’s team were boosted by the return of Joseph Ramie who won the 200m and long jump, was third in the 100m and anchored both relay squads.  Alex Law had a B string win double in the long jump and shot, and the high jump pairing of Shandell Taylor and Euan McDonnell both took full points.

Duane Jibunoh won the discus and added shot and javelin points and the hammer saw club record holder Keith Robinson, back in action placing second, with Ed Brinton-Quinn also second in the B.  More field points came from Stuart Tufton, Michael Duncan and Matthew Agnimel, second in the B vault, discus and triple jump respectively, and Arron Bonning third in the vault & triple jump.

Rob Warner was a comfortable winner of the ‘chase, a day after running the Sutton Park masters’ relays and another relay member Alfie Waithaka was third in the 3000m.  Second place track points were earned in the 200m & 400m by Elliott Addison and Karl Tucker, and Ayo Akingbehin (100m) and Matt Owers (400m) added to the points tally.  The track line up was completed by Kieran Riddell (110m & 400m hurdles), 1500m pairing James Stewart & Kieran O’Hara and Martin Chester in the 3000m.

The men came close to ending the day on a winning note as the 4x400m squad of Matthew Agnimel, Karl Tucker, Matthew Owers and Joseph Ramie were pipped on the line.

HAC Results