UK Women's League, Division 2, Round 1

Hendon Saturday 4 June 2011

 

FINAL SCORES

 
1 Harrow 204
2 Wigan 178
3 Havering Mayesbrook  164
4 City of Portsmouth 161.5
5 Victoria Park/City of Glasgow 154
6 Herts Phoenix 128.5
7 Wakefield Harriers 99
8 Medway & Maidstone 88
 

 

 

The UK Women's team got their season off to a flying start with a fantastic third place finish in their Division 2 fixture at Hendon on Saturday.

The middle distance events were the backbone of the team's success with five victories and two second places.

Jus one week after her sub-16 minute 5000m clocking Lauren Deadman showed that her speed has not suffered as she sped to an 800m/1500m double, controlling both races before kicking clear of the opposition for victory in season's bests of 2m 11.41s and 4:28.79s respectively.  She was ably supported by Faye Fullerton who turned the B 800m into a time trial as she blasted to a 2:12.75s win, almost the straight clear of her competitors.

Ingrid Deane and Robyn Matson were also a class apart in the 3000m taking on the pace and leaving the others behind to make it an impressive Havering one-two with Ingrid slicing eight seconds of her PB with 10: 35.17s and Robyn Matson coming home in 10:47.56. Robyn returned to track duty little more than an hour later, claiming second in the B 1500m behind Lauren Deadman's A string victory. The middle distance points tally was boosted as Vicky Smith returned from an injury lay-off to place second in the steeplechase in 7m 43.63s, coming through strongly after a cautious start

Kike Oniwinde provided the best field result with javelin victory with a fine 46.62m throw and good points came in the pole vault thanks to Leanne Butler & Hannah Connor who were third and second respectively with 2.70m and 2.10m clearances, with Hannah adding long jump points. Ellie Watson scored two third places and one fourth in the B string high & triple jumps and 100m relay. Her jumping partner Bethan Siddons picked up a pair of fifth places.

Katherine Knight launched the hammer for a new personal best of 27.78m for sixth and added fifth place points in B discus & javelin.  More important field events points were contributed by Zoe Young (long jump B & shot A), Amy Cox (B hammer) and Nona Brennan (B shot).

Track points were hard to come but the whole team battled well to cover the gaps and score vital points for the cause. Claire Brennan covered both hurdles events, placing fourth in the 400m hurdles and fifth in the sprint edition, as well as adding a season's best in the 200m.  Esther Tele set season's bests in both 100m & 200m, while Faye Fullerton returned after her 800m win to cover the 400m A slot, while Nina Brennan returned to 400m track action after a break due to knee surgery.

The relay teams combined to add more key points as Zoe, Claire, Esther and Hannah were a fine fifth in the sprint relay, and the makeshift 4x400m squad of Lauren Clark, Nina, Zoe (again) and Ingrid Deane carried the baton round for a point.

Team Manager Tony Benton was delighted by the team spirit that produced a better than expected third place finish which will be a useful buffer against the difficult fixtures at Wigan (2 July) and Grangemouth, Scotland in August.

  A STRING Pos. Time/Dist   B STRING Pos. Time/Dist
100 Zoe Young 7 13.57w 100 Esther Tele (U20) 6 13.94w
200 Claire Brennan 8 27.45 200 Esther Tele (U20) 5 28.65w
400 Faye Fullerton 8 61.13 400 Nina Brennan 7 70.71
800 Lauren Deadman 1 2:11.41 800 Faye Fullerton 1 2:12.75
1500 Lauren Deadman 1 4:28.79 1500 Robyn Matson 2 5:06.69
3000 Ingrid Deane 1 10:35.17 PB 3000 Robyn Matson 1 10:47.56
100H Claire Brennan 5 15.47w 100H Ellie Watson (U20) 4 22.69
400H Claire Brennan 4 68.20 400H ==    
2000SC Vicky Smith 2 7:43.63        
L.J. Hannah Connor 6 4.68 L.J. Zoe Young 5 4.57w
H.J. Bethan Siddons 5 1.60 H.J. Ellie Watson (U20) 3 1.45
T.J. Bethan Siddons 5 10.07 T.J. Ellie Watson (U20) 3 9.56
P.V. Leanne Butler 3 2.70 P.V. Hannah Connor 2 2.10
S.P. Zoe Young 8 8.18 S.P. Nina Brennan 6 7.43
D.T. Lauren Clark 5 33.25 D.T. Katherine Knight (U20) 5 25.10
H.T. Katherine Knight 6 27.78 PB H.T. Amy Cox (U20) 5 24.36
J.T. Kike Oniiwnde 1 46.62 J.T. Katherine Knight (U20) 5 14.88
4x100 Zoe Young, Claire Brennan, Esther Tele, Hannah Connor

5

52.97
4x400 Lauren Clark (U20 - 62.2), Nina Brennan (68.8), Zoe Young (67.0), Ingrid Deane (69.7)

7

4:27.65
Full results

Pics: Fred Gamester

x

Pics: Tony Benton

Photos have been reduced in size for easy web loading - if you would like a copy of the original hi-res version contact Tony Benton