National Youth Development League, Division 1 N/E, Round 2, Brighton, Saturday 30 May 2015

1

Havering

547

2

Chiltern Harriers

511

3=

Brighton & Hove

492

3=

Chelmsford

492

5

Thanet & Ashford

486

6

Basildon

451

7

Orion Harriers

419

Havering's young athletes kept up their promotion charge with victory at Brighton on Saturday and after two of the four league fixtures completed head the table by 4.5 points.

A star was born in the Under 13 Boys category as Kareem Jerome made a sensational debut with a hat-trick of victories in the 100m, 200m & shot, with his sprint times within the top three in Britain this year for Under 13s and ranked in the club’s top four all time performances.  Peter Brinton-Quinn & Hal Hutton both improved their javelin bests for double A & B victory, in the third & fifth longest ever by club U13s. There were also top three finishes from Luke Chester (B hurdles 2nd & 1500m B 3rd), Ashton Thatcher-Gray (long jump 3rd) and the third placed sprint relay quartet of Peter, Kareem, Ashton and Mason Smith.

Jessica Mitchell’s front-running 800m win was the only A string victory for the Under 15 Girls but this was backed up by three B string wins and eight top three finishes. The B string wins came in the field events from Isabella Purdie (long jump), Isobel McDonach (shot) and Rosie Brown (discus) while top-three finishes came from Mayi Hughes (hurdles, long jump & 200m), Katherine Buckley (shot & discus), Isabella Purdie (hurdles), the 1500m pairing of Kate O’Neill & Molly Sweetman (both second), and Elizabeth Adams (B 100m - third).

The Under 15 Boys scored well. JJ Morris held on for 200m victory but was edged out in the 100m, although improving his best, and was third in the long jump, while Tobi Idowu won both B string 100m & long jump, and was third in the shot. Joseph Hogan-O’Neill won the hammer, was second in the shot & third in the discus, all in PBs, while Aaron Freshwater won the B hammer and James Adams was second in the B javelin. On the track Jack Rice lost out in the 1500m but his time was the fifth best ever by a club U15, while Sam Atkins was third in both 800m & 300m, both in PBs. Jack, Sam and JJ were joined by Ayden Jordan in the third-placed 4x300m quartet.

Although the Under 13 Girls missed out on victories they earned 11 top three placings in a good all-round effort. The improving Jessie Gower had a trio of B string runners-up placings in the 75m, hurdles & long jump, Ruby Mace & Ayesha Anderson were both second in the high jump, as was Poppy Ellie in the long jump, while Adelaide Thatcher-Gray was third in both shot & javelin. Alice Brown & Ann Cooper were second and third respectively in the 800m races, both in PBs, and Elize Bonning’s hurdles PB placed third in the A string.

With short trips to Basildon & Chelmsford to come in the remaining fixtures the squad already look well on the way to regaining their Premiership place after victories in the first two matches.

 Full Results

Event

‘A’ String

Pos

Result

‘B’ String

Pos

Result

Under 15 Boys

100m

Jairzinho Morris

2 12.13 PB Tobi Idowu

1

12.92

200m

Jairzinho Morris

1 25.10 AJ Jordan 4 28.18

300m

AJ Jordan

6 45.12 Sam Atkins 3 45.97 PB

800m

Sam Atkins 3 2:21.4PB

Lewis Clements

7 2:47.83 PB

1500m

Jack Rice 2 4:18.36PB

Matthew Bright

5 5:51.48 PB

80m H

Ben Hamberger

7 15.88 PB

Nathan Leach

4 14.99 PB

Pole Vault

==          

High Jump

Ben Hamberger

5 1.50 PB=

Nathan Leach

4 1.40

Long Jump

Jairzinho Morris

3 5.05 Tobi Idowu

1

4.76 PB

Shot

Joseph Hogan-O'Neill 2 10.01 PB Tobi Idowu 3 7.60

Discus

Joseph Hogan-O'Neill 3 23.14 PB Aaron Freshwater

5

11.70

Javelin

Ben Hamberger 4 23.48 PB James Adams 2 17.27

Hammer

Joseph Hogan-O'Neill 1 23.17 PB Aaron Freshwater

1

11.79

4x100m R

Aaron Freshwater, Tobi Idowu, Nathan Leach, Joseph Hogan-O'Neill 4 54.35

4x300m R

AJ Jordan, Jack Rice, Sam Atkins, Jairzinho Morris 3 3:00.86
Under 13 Boys

100m

Ashton Thatcher-Gray 6 14.74 Kareem Jerome 1 12.43 PB

200m

Ashton Thatcher-Gray

6 30.51 Kareem Jerome 1 25.82 PB

800m

Alex Ford 5 2:39.90 -    

1500m

Henry Lay 5 5:29.1 Luke Chester 4 5:39.80

75m H

Peter Brinton-Quinn 6 17.60 Luke Chester 4 17.36 PB

High Jump

Henry Lay 5 1.25 PB -    

Long Jump

Ashton Thatcher-Gray 3 3.94 Peter Brinton-Quinn 2 3.81

Shot

Kareem Jerome

2 7.80 PB Hal Hutton 4 5.48

Javelin

Peter Brinton-Quinn 1 32.16 PB Hal Hutton 1 29.99 PB

4x100m R

Peter Brinton-Quinn, Kareem Jerome, Mason Smith, Ashton Thatcher-Gray 3 57.35

Under 15 Girls  

Event

‘A’ String

Pos

Result

‘B’ String

Pos

Result

100m

Isobel McDonach 5 13.57 Elizabeth Adams 3 14.19

200m

Mayi Hughes 3 28.27 PB Rosie Brown 6 29.48 PB

300m

Isobel McDonach 5 46.66 Rosie Brown 5 48.99

800m

Jessica Mitchell 1 2:28.10 Grace Dukelow 4 2:41.69 PB

1500m

Kate O'Neill 2 5:03.59 Molly Sweetman 2 5:18.34

75m H

Mayi Hughes 2 11.84 Isabella Purdie 2 12.39

High Jump

Rochelle Constable 6 1.35 Elizabeth Adams 3 1.30

Long Jump

Mayi Hughes 2 4.95 Isabella Purdie 1 4.34

Pole Vault

==          

Shot

Katherine Buckley

3 9.08 Isobel McDonach 1 8.88

Discus

Katherine Buckley

2 23.84 Rosie Brown 1 23.47

Hammer

Katherine Buckley

5 11.90 PB Elizabeth Adams 4 5.73

Javelin

Rochelle Constable 6 19.83 PB Isabella Purdie 5 8.69

4x100mR

Isabella Purdie, Mayi Hughes, Elizabeth Adams, Isobel McDonach

5 54.58

4x300mR

Rosie Brown, Kate O’Neill, Molly Sweetman, Jessica Mitchell

5 3:14.43

Under 13 Girls

75m

Elize Bonning 5 11.23 PB Jessie Gower 2 11.02 PB

150m

Elize Bonning 4 22.60 Isabella Smith 4 22.81 PB

800m

Alice Brown 2 2:35.07PB Ann Cooper 3 2:45.34 PB

1200m

Sydney Foley 6 4:33.96 Poppy Ellis 4 4:38.20 PB

70m H

Elize Bonning 3 12.89 PB Jessie Gower 2 14.0 PB

High Jump

Ruby Mace 2 1.30 =PB Ayesha Anderson 2 1.25 =PB

Long Jump

Poppy Ellis 2 4.07 Jessie Gower 2 3.86

Shot

Adelaide Thatcher-Gray 3 6.82 PB Isabella Smith 7 4.18

Javelin

Adelaide Thatcher-Gray 3 21.78 Ruby Mace 5 11.24

4x100mR

Ayesha Anderson, Elize Bonning, Jessie Gower, Isabella Smith 6 58.96

Non Scoring;
U13G 75m - Ayesha Anderson 11.16 PB, Isabella Smith 11.29 PB

U13B 100m Mason Smith 16.02; PB; 800m Jake Long 3:01.52 PB

U15B 800m AJ Jordan 2:36.67 PB

Full Results

 

 League after 2 of 4

Points  

League Pts

1

Havering

1121

14

2

Chelmsford

984

9.5

3

Thanet & Ashford

995

9

4

Brighton & Hove

960

8.5

5

Chiltern Harriers

928

7

6

Basildon

894

4

7

Orion Harriers

886

4