National Youth Development League, Division 1N, Round 2, Welwyn, 2 June 2013

Match Result

 

 

Match Points  (including officials)

League Points

1

Stevenage & NH

520.5

6

2

Herts Phoenix

470

5

3

Herne Hill Harriers 453

4

4 Cambridge Harriers 422

3

5

Havering Mayesbrook

420.5

2

6

Team Bedford

348

1

 

A short-handed Under 17s & Under 20s squad showed good team spirit against the odds but had to settle for fifth in their second match at a sunny Welwyn Garden City on Sunday.

For the men the only wins in the U20 category came from the hurdles pairing of Robbie Clarricoats & George Hadler who took maximum points in both hurdles with George winning the 400m hurdles A and Robbie the B with the strings reversed in the 110m hurdles; George was also second in the 400m flat,

More wins over the barriers came from Alex Law, who returned from injury to win the U17 100m hurdles and newcomer Matthew Braybrook who ran away with the U17 steeplechase on his debut. Alex was also second in the javelin in a new PB and added a 100m PB too, while Matthew ran strongly to place third in the U20 3000m with William Hart second in the B.  

Ed Thompson won the U17 pole vault and Matthew Sturgess was second on his pole vault debut in the U20 category. Tom Pitkin was second in the U17 400m hurdles, third in the B shot and fourth in the 400m while Jake Nelson & Abdul Mohamed added third place triple jump points. Abdul also ran strongly for third in the 800m in a new PB and was fourth in the 1500m and more third place U17 points came from Lewis Middleton (high jump), and Michael Duncan (discus). Pat Lear was fourth in the javelin.

Bradley West was third in the 1500m & fourth in the 300m while Karl Tucker covered a gap in the hammer and picked up third and also scored in the 100m & high jump.  Nick Duffey had a busy day tackling 800m, steeplechase hammer & shot   More points were added by Ebrahim Marenah (100m & 200m), Robert Woodgate (800m, 1500m & triple jump) and Sam Omo-Olofin (long jump & 200m PB) while James George completed the sprint relay line up and also took part in two non-scoring events, showing promise in the long jump.

Karl, Alex, Robbie & George brought the sprint relay team home in second, and Jake, Tom, Robbie & George were third in the 4x400m relay.

Just nine ladies made it to the start line and despite the inevitable unfiled places there was plenty to cheer along the way. 

Debbie Knight won the javelin comfortably and added a win in the B discus and was second in the shot, as well as running in the 100m & sprint relay. Hannah Swift had turned her ankle over on arrival but battled through the pain to win the discus in a new PB and set new marks for third in the hammer – but later spent a couple of hours in A&E for her troubles. 

Lydia Hallam was a class apart in the 800m and added runners up points in the 400m. Sarah Wilson made her league debut tackling the 400m for second and adding second in the 1500m and third in the triple jump. Georgie Taylor made it a clean sweep in the discus winning the U17 event with her second longest ever throw won the shot & was second in the 300m.

Heidi Surman-Wells was 2nd in the 800m, third in the hurdles in a new PB and also improved her 200m best. Zoe Rudgley was second in the 800m and fourth in the javelin, Bella Woods added 1500m second place points, showed promise in her first 400m hurdles race and covered a long jump gap, while Louise Lear improved her bests in both 100m & 200m.

The afternoon ended on a high note as Georgie, Heidi & Louise gave Sarah an unbeatable lead to storm home in front in the closing event the 4x300m relay.  

U20/U17 A & B strings

 

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Karl Tucker

4

12.0

 

100

Ebrahim Marenah U17

5

12.5

200

Nick Duffey

6

26.3

 

200

Sam Omo-Olofin U17

5

26.8 PB

400

George Hadler

2

51.7

 

400

--

   

800

 Nick Duffey

 5

2:13.3 

 

800

Robert Woodgate U17

2:25.3 

1500

 Robert Woodgate

 6

5:05.2 

 

1500

Bradley West U17

5:08.0 

3000

 Matthew Braybrook

10:46.4 

 PB

3000

William Hart U17

 2

11:41.5 

110H

Robbie Clarricoats

1

14.9

PB

110H

George Hadler

1

15.9

400H

George Hadler

1

57.0

 

400H

Robbie Clarricoats

1

59.4

2000sc Nick Duffey

4

7:55.1

  2000sc --    

LJ.

Jake Nelson

5

5.15

 

LJ

Ed Thompson U17

4

4.29

HJ

Karl Tucker

5

1.65

 

HJ

Jake Nelson

5

1.55

TJ.

Jake Nelson

3

11.46

 

TJ

Abdul Mohamed U17

3

9.40

PV

Matthew Sturgess

2=

2.15

PB

PV

==    

DT

Ed Thompson U17

6

21.50

 

DT

Lewis Middleton U17

4

20.96

HT

Nick Duffey

4

18.67

 

HT

Karl Tucker

3

11.83

JT

Patrick Lear

4

43.94

 

JT

Robbie Clarricoats

6

4.47

SP

Nick Duffey

6

7.63

 

SP

Tom Pitkin U17

3

7.31

4x100

Karl Tucker, Alex Law, Robbie Clarricoats, George Hadler

2

45.4

4x400

Jake Nelson (64.6). Tom Pitkin (60.9), Robbie Clarricoats (53.6), George Hadler (54.3)

3

3:53.4

 

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Debbie Knight

6

13.6

 

100

==

 

 

200

Heidi Surman-Wells U17

6

28.3

 

200

==

 

 

400

Lydia Hallam U17

2

60.9

 

400

Sarah Wilson U17

2

63.1 PB

800

Lydia Hallam U17

1

2:18.7

 

800

Zoe Rudgley U17

2:57.5 

1500

Isabella Woods

2

5:16.7

 

1500

==

 

 

400H

Isabella Woods

3

77.5

 PB

400H

==

 

 

DT

Hannah Swift

1

24.73

PB

DT

Debbie Knight

1

24.00

HT

Hannah Swift

3

20.28

PB

HT

 ==

 

 

JT

Debbie Knight

1

38.65

 

JT

Hannah Swift

3

7.10

SP

Debbie Knight

2

10.22

 

SP

==

   

LJ

Isabella Woods

6

3.92

 

LJ

==

   

TJ

==

     

TJ

==    

HJ

==    

 

HJ

==

 

 

PV

==

   

 

PV

==

 

 

4x100

Zoe Rudgley, Debbie Knight, Bella Woods, Louise Lear

5

56.9

                       

 U17 Only strings

 

Men 

Pos.

Time/Dist

 

 

Women 

Pos.

Time/Dist

100

Alex Law

5

11.6

 

100

Louise Lear

5

13.7 PB

200

Ebrahim Marenah

6

25.9

=PB 

200

Louise Lear

5

28.6 PB

400

Tom Pitkin

4

57.2

 

300

Georgie Taylor

2

44.0

800

Abdul Mohamed

3

2:10.5

PB  

800

Heidi Surman-Wells

2

2:24.8

1500

Abdul Mohamed

4

4:49.7

 

1500

Sarah Wilson

2

5:11.8

3000

Bradley West

4

 10.53.4

PB 

3000

==

 

 

100H

Alex Law

1

14.2

 

80H

Heidi Surman-Wells

3

12.4 PB

400H

Tom Pitkin

2

61.1

 

300H

==

 

 

1500SC

Matthew Braybrook

1

5:39.4

PB 

       

LJ

Sam Omo-Olofin

6

4.28

 

LJ

==

 

 

TJ

Robert Woodgate

6

9.32

 

TJ

Sarah Wilson

 3

8.66 

HJ

Lewis Middleton

3

1.60

 

HJ

==    

PV

Ed Thompson

1

3.60

 

PV

==

 

 

SP

Michael Duncan

4

8.10

 

SP

Georgie Taylor

1

9.75

HT

Michael Duncan

4

16.87

PB 

HT

==

 

 

DT

Michael Duncan

3

28.37

 

DT

Georgie Taylor

1

45.41

JT

Alex Law

2

34.64

 PB 

JT

Zoe Rudgley

4

12.07

4x100

Sam Omo-Olofin James, Ed, Ebrahim

4

50.3

 

4x100

==

   

4x400

==

 

 

 

4x300

Georgie, Heidi, Louise, Sarah

1

3:02.8

 Non scoring: 100m James George 12.5; Matthew Sturgess 12.5; Sam Omo-Olofin 13.0 PB

110mH Karl Tucker 17.7 PB; LJ James George 5.30 PB;

 

 

Match Points  

League Points

1

Stevenage & NH

1080.5

12

2

Herts Phoenix

944

9

3

Havering Mayesbrook

917.5

7

4

Herne Hill Harriers 884

7

5 Cambridge Harriers 759

5

6

Team Bedford

659

2