National Youth Development League, Div 1N, Round 2, Sandy, 1st June 2014

 

 

Match Points

1

Herts Phoenix

517

2

Havering

510

3

Orion Harriers

439

4

Cambridge Harriers

429

5

Team Bedford

396

6

Victoria P & TH

150

A second place finish by the YDL Under 17s & Under 20s at Sandy on Sunday puts the squad firmly in the promotion hunt as they are level on league points at the top of the table with Herts Phoenix, with narrow match points lead.

The Under 17 women were in good form winning eight individual events and both relays.  Michelle Hughes had a hat-trick of wins, taking both hurdles races, and winning the B 200m with Modupe Shokunbi winning the A after, being edged out of victory in the 100m sprint.  Lucy Bailey smashed her best to win the B string 80m hurdles and also added B high jump U20 victory.  Louise Lear also added a pair of wins jumping beyond 10m for the first time to win the triple jump and winning the B string 300m.  Alice Martin’s javelin PB too full points and Freya Gutteridge’s big discus PB placed her second and she also added third places in shot & hammer. Heidi Surman-Wells returned from injury for second in the 800m as Amy Baggs won the the B string and Tolu Akingbade was second in the 10m in a new PB and was third in the high jump & U20 B 200m.  Tolu joined Lucy Bailey, Katie Dawson & Modupe Shokunbi in the winning sprint relay quartet while the winning 4x300m quartet of Michelle Hughes, Heidi Surman-Wells, Katie Dawson & Amy Baggs came within 0.3s of the club record and which would have fallen if they had faced stronger opposition.

Georgie Taylor was the top scorer in the Under 20 women’s events winning the discus, as Rachel Forder took B honours, and placing second in the shot & 400m. Mercy Gutteridge won the vault and was second in the B javelin while Tayla Humm was runner up in both sprints and more second place points were gained by U17s George Woodburn (javelin PB), Beth James & Annie Maguire (A & B triple jump), Alice Nartin (shot) & Katie Dawson (high jump).

Duane Jibunoh set PBs in both shot & discus in winning his Under 20 Men’s events, with Alex Law placing second in both B string competitions and third in the javelin.  Ed Thompson won the vault and was second in the B triple jump as John Adekoya took the A string victory. U17s Zack Killoran was busy placing second in the hammer and also tackling the U17 1500m, ‘chase and 4x400m relay, and Edward Brinton-Quinn was second in the B hammer. 

In the Under 17 men’s competition Sonny Nash starred with a trio of throws wins in the javelin, shot & hammer and Matt Owers won the B 400m hurdles. Tom Pitkin was second in both hurdles, improving his best in the sprint hurdles and also setting a new 200m PB.  More second place points went to league debutants Tyler Chu triple jump, pole vault, Finn Hutton (B 800m), Olla Obaye (long jump) & Elliott Addison (400m B)

U20/U17 A & B strings

 

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

John Adekoya

5

11.6

 

100

Ed Johnson U17

4

12.7

200

Tom Pitkin U17

4

23.5

 

200

Elliott Addison U17

4

25.6

400

Ed Thompson

5

55.9

 

400

--

 

 

800

 --

 

 

 

800

 --

 

 

1500

 --

 

 

 

1500

 --

 

 

3000

 --

 

 

 

3000

 --

 

 

110H

 --

 

 

 

110H

--

 

 

400H

 --

 

 

 

400H

 --

 

 

PV

Ed Thompson

1

3.80

 

PV

--

 

 

LJ.

Finn Hutton U17

4

4.53

 

LJ

Elliott Addison U17

3

4.01

TJ.

John Adekoya

1

11.76

 

TJ

Ed Thompson

2

10.32

DT

Duane Jibunoh

1

49.72

 

DT

Alex Law

2

27.38

HT

Zack Killoran U17

2

17.66

 

HT

Edward Brinton-Quinn U17

2

10.94

JT

Alex Law

3

37.06

 

JT

Ed Johnson U17

3

33.32

SP

Duane Jibunoh

1

14.46

 

SP

Alex Law

2

11.20

HJ

Olla Obaye U17

4

1.55

 

HJ

--

 

 

4x100

=

   

4x400

=

 

 

 

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Tayla Humm

2

13.0

 

100

Louise Lear U17

3

13.9

200

Tayla Humm

2

26.2

 

200

Tolu Akingbade U17

3

28.8

400

Georgie Taylor

2

65.6

 

400

Amy Baggs U17

3

66.2

800

==

 

 

 

800

==

 

 

1500

==

 

 

 

1500

==

 

 

3000

==

 

 

 

3000

==

 

 

1500SC

==

 

 

 

1500SC

==

 

 

100H

==

 

 

 

100H

==

 

 

400H

==

 

 

 

400H

==

 

 

DT

Georgie Taylor

1

44.35

 

DT

Rachel Forder

1

41.03

HT

==

 

 

 

HT

 

 

 

JT

Georgia Woodburn U17

2

19.27

 

JT

Mercy Gutteridge

2

12.92

SP

Georgie Taylor

2

10.58

 

SP

Alice Martin U17

2

7.53

LJ

Beth James U17

4

4.21

 

LJ

Georgia Woodburn U17

4

3.65

TJ

Beth James U17

2

9.91

 

TJ

Annie Maguire U17

2

9.55

HJ

Katie Dawson U17

2

1.45

 

HJ

Lucy Bailey U17

1

1.35

PV

Mercy Gutteridge

1

3.10

 

PV

==

 

 

4x100

Alice Martin, Heidi Surman-Wells, Mercy Gutteridge, Tayla Humm

3

52.6

4x400

==

 

 

                       

 

U17 Only strings

Men

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Lewis Bailey

4

11.6

 

100

Finn Hutton

4

12.6

200

Lewis Bailey

3

23.1

 

200

Michael Duncan U17

5

25.4

400

Michael Duncan

6

55.9

 

400

Elliott Addison

2

58.7

800

Finn Hutton

3

2:16.1

 

800

Tyler Chu

2

2:17.4

1500

Zak Killoran

3

4:56.7

 

1500

=

 

 

3000

Matthew Braybrook

DNF

 

 

3000

=

 

 

100H

Tom Pitkin

2

14.5

 

100H

Matthew Owers

3

17.5

400H

Tom Pitkin

2

56.5

 

400H

Matthew Owers

1

72.0

1500SC

Zak Killoran

4

5:53.6

 

1500SC

=

 

 

LJ

Olla Obaye

2

5.35

 

One string per event required only in U17 field events

TJ

Tyler Chu

2

10.46

 

=

 

 

 

HJ

Olla Obaye

4

1.55

 

=

 

 

 

PV

Tyler Chu

2

2.30 

 

=

 

 

 

SP

Sonny Nash

1

9.89

 

=

 

 

 

HT

Sonny Nash

1

24.22

 

=

 

 

 

DT

Michael Duncan

NT

 

 

=

 

 

 

JT

Sonny Nash

1

51.75

 

=

 

 

 

4x100

Michael Duncan, Tom Pitkin, Ed Johnson, Lewis Bailey

3

47.1

4x400

Matthew Owers, Elliott Addison, Finn Hutton, Zack Killoran

3

4:14.0

 Wom

A STRINGS

Pos.

Time/Dist

 

 

B STRINGS

Pos.

Time/Dist

100

Modupe Shokunbi

2

12.3

 

100

Tolu Akingbade

2

13.4

200

Modupe Shokunbi

1

25.4

 

200

Michelle Hughes

1

25.7

300

Katie Dawson

5

43.8

 

300

Louise Lear

1

46.3

800

Heidi Surman-Wells

2

2:27.3

 

800

Amy Baggs

1

2:34.1

1500

=

 

 

 

1500

 

 

 

3000

=

 

 

 

3000

 

 

 

80H

Michelle Hughes

1

11.6

 

80H

Lucy Bailey

1

12.0

300H

Michelle Hughes

1

45.1

 

300H

==

 

 

LJ

Annie Maguire

4

4.56

 

One string per event required only in U17 field events

TJ

Louise Lear

1

10.12

 

 

 

 

 

HJ

Tolu Akingbade

3

1.40

 

 

 

 

 

PV

==

 

 

 

 

 

 

 

SP

Freya Gutteridge

3

8.77

 

 

 

 

 

HT

Freya Gutteridge

3

20.70

 

 

 

 

 

DT

Freya Gutteridge

2

35.89

 

 

 

 

 

JT

Alice Martin

1

29.50

 

 

 

 

 

4x100

Tolu Akingbade, Lucy Bailey, Katie Dawson, Modupe Shokunbi

1

51.8

4x300

Michelle Hughes, Heidi Surman-Wells, Katie Dawson, Amy Baggs

1

2:56.2

                           

 Provisional League Table after Match 2 of 4

 

 

League Points

Match Points

1

Havering

10

1072

2

Herts Phoenix

10

1063.33

3

Cambridge Harriers

9

1024.33

4

Orion Harriers

7

913

5

Team Bedford

3

582.33

6

Victoria P & TH

3

488