National Junior Men's League, Thames Division, Woodford 29 April 2001

Junior Men Start in Style

Havering Mayesbrook’s Junior Men’s team began their first campaign in the National Junior League for a number of years with an excellent all-round performance at Woodford on Sunday.

The squad of eleven athletes took second place in the Thames Division behind a strong Dartford team, defeating Thurrock, Basildon, Bexley, Woodford, Orion and Southend in the process. The only ‘A’ string winner was Kevin Deacon who took the Hammer event with a new personal best performance of 41.18m. Andrew Tierney also set a new pb to take second in the ‘B’ event and the strength of the team’s throwers was demonstrated again with good points scoring by Deacon, Tierney and Tom Melrose in the Javelin, Shot and Discus events. Also in the field, Trevor Walton achieved a new personal best in the High Jump clearing 1.70m.

On the track, Andy Green set a new pb in the 100m with an 11.3sec second place and he followed up with the same position in the 200m. In the 400m, both Dave Allen and Darren Smith earned good points whilst Peter Jones set new personal best figures for the 1500m.

It was an encouraging start for the Juniors who go to Thurrock in mid-June for the next League meeting.

 

FULL HMAC RESULTS

Hammer                      ‘A’            Kevin Deacon            1st            41.18m

                                    ‘B’            Andrew Tierney            2nd`            27.12m

 

Triple Jump                 ‘A’            Andrew Tierney            4th            10.56m

                                    ‘B’            Tom Melrose            2nd            9.25m

 

Javelin                         ‘A’            Andrew Tierney             4th            32.82m

                                    ‘B’            Kevin Deacon            3rd            25.85m

 

Shot                             ‘A’            Tom Melrose            4th            10.38m

                                    ‘B’            Kevin Deacon            3rd            8.71m

 

High Jump                   ‘A’            Trevor Walton 3rd            1.70m

 

Discus                         ‘A’            Andrew Tierney            4th            29.17m

                                    ‘B’            Tom Melrose            1st            28.59m

 

Long Jump                  ‘A’            Mark Gardiner            2nd            6.02m

                                    ‘B’            Darren Smith   2nd            5.39m

 

100m                           ‘A’            Andy Green  2nd            11.3sec

                                    ‘B’            Mark Gardiner            2nd            12.02sec

 

200m                           ‘A’            Andy Green  2nd            23.45sec

                                    ‘B’            Trevor Walton 5th            26.87sec

400m                           ‘A’            David Allen             4th            54.52sec

                                    ‘B’            Darren Smith   2nd            54.62sec

 

800m                           ‘A’            D Brown  3rd            2.22.4sec

                                    ‘B’            Will Hart             2nd            2.36.1sec

 

1500m                         ‘A’            Peter Jones  3rd            4.37.3sec

                                    ‘B’            Will Hart             3rd            5.36.3sec

 

400H                            ‘A’            Trevor Walton 4th            69.21sec

                                    ‘B’            D Brown  2nd            78.19sec

 

4x100m relay              Smith, Green,                        4th            49.11sec

                                   Tierney, Gardiner

 

4x400m relay              Jones, Green,             3rd            4.00.8sec

                                    Walton, Brown